Zapachniało muzyką filmową (relacja)

26.05.2012

Kraków kolejny raz stał się miastem prawykonania jednej z najpiękniejszych ścieżek dźwiękowych, która zabrzmiała na żywo, symultanicznie z pełną projekcją obrazu.
Po raz pierwszy w historii Festiwalu Muzyki Filmowej wszystkie bilety wyprzedano na długo przed rozpoczęciem wydarzenia. Pachnidło z muzyką wykonaną przez orkiestrę i chór obejrzało ponad 3,5 tys. widzów. Wśród nich – znane postaci muzycznego i filmowego świata – m.in. Julie Taymor, reżyser oscarowego filmu Frida, Krzysztof Penderecki i Tom Tykwer – reżyser Pachnidła.

Ekranizacja bestsellerowej powieści Patricka Suskinda Pachnidło. Historia mordercy to dzieło wyjątkowe. Bohaterem filmu jest sierota o imieniu Jean-Babptiste Grenouille. Dziecko porzucone przez matkę po urodzeniu na brudnym rybim targu, na przekór losowi wygrywa walkę o życie. Zostaje obdarzony nadzwyczajnym zmysłem powonienia, a celem jego życia staje się odkrycie zapachu doskonałego. Nieprzystosowany społecznie chłopak, zatopiony w świecie zapachów, obsesyjnie szuka esencji miłości, podejmując się w końcu okrutnego eksperymentu na ludzkim ciele.

Oryginalne wykonanie muzyki do filmu „Pachnidło. Historia mordercy” należy do Chóru i Orkiestry Filharmonii Berlińskiej, pod batutą sir Simona Rattle’a, która nagrała na potrzeby filmu tylko fragmenty muzyki. I jak zgodnie potwierdzali przed krakowskim koncertem twórcy: - To jest absolutne prawykonanie pełnej wersji ścieżki dźwiękowej, bo jak dotąd poszczególne partie tworzone i nagrywane były osobno. Nigdy dotąd nie były przedstawione symultanicznie do obrazu.

Zespół wykonujący muzykę składał się z prawie 200 osób. Nad idealną jednością muzyki z obrazem - z pomocą nowoczesnej technologii - czuwał Ludwig Wicki szwajcarski mistrz symultanicznych partytur, znany festiwalowej publiczności z monumentalnych wykonań muzyki do wszystkich części Władcy Pierścieni. Za kulisami Ludwig Wicki zdradził sposób na ponad dwugodzinną koncentrację za pulpitem dyrygenckim: - Wystarcza tabliczka czekolady.

Po koncercie w Krakowie, filmowo-muzyczne Pachnidło odwiedzi niebawem festiwal w Lucernie, Paryżu, Monachium i w Londynie. Warto podkreślić, że światową premierę tej wersji filmu wsparło jedno z największych niemieckich studiów filmowych Constantin Film Distribution GmbH.

Więcej o festiwalu: www.fmf.fm

(kaw)

Ciekawe? Powiedz o tym znajomym:

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Dodaj komentarz