Zamiast batuty - pędzel

16.02.2015

1. Felix Mendelssohn-Bartholdy tworzył rysunki, akwarele i obrazy olejne całkiem umiejętnie. Tutaj utrwalił niesamowity widok na jezioro w szwajcarskiej Lucernie w 1847.

2. Drzewa w Interlaken. Mendelssohn posiadał zdolności plastyczne na równi artystom jego czasów, a pokazują to jego prace przedstawiające krajobrazy natury i miast.

3. George Gershwin niesamowicie się wzbogacił dzięki swojej muzyce, co pozwoliło mu na stworzenie dużej kolekcji dzieł sztuki współczesnej. Po kilku lekcjach ze swoim kuzynem, Henrym Botkinem, Gershwin sam stał się nieźle utalentowanym malarzem. W jego rodzinie oprócz niego malowali też brat Ira i siostra Frances. Foto: PA

4. To znakomity przykład bazgrołów, które zostawiał na swoich partyturach Mozart. Dla Barbary Ployer napisał koncert fortepianowy nr 23 i to jest jej jedyny portret, który przetrwał do naszych czasów. Foto: Orchestra of the Age of Enlightenment

5. Schonberg: Czerwone Spojrzenie. Arnold Schoenberg od lat utrzymywał przyjaźń z pionierskim malarzem abstrakcyjnym Wasilijem Kandinskim, z którym wymieniali się nawzajem portretami. Obaj wierzyli, że sztuka powinna wyrażać podświadomość. Ekspresjonizm Schoenberga jest wyraźnie widoczny w tym portrecie, możliwe, że przedstawiającym jego samego.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.