Zakończenie serii koncertowej Scena Muzyki Polskiej w Filharmonii Krakowskiej

-
15.06.2022
Jakowicz Chrzęszczyk fot. Mateusz Żaboklicki

W niedzielę, 19 czerwca 2022 roku o godz. 19.00 w Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie odbędzie się ostatni koncert z serii zatytułowanej Scena Muzyki Polskiej. Projekt współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego miał na celu promocję polskich artystów oraz rodzimą twórczość kompozytorską.

Wyłonione w trybie konkursowym programy z muzyką polską prezentowane będą w różnych ośrodkach muzycznych kraju, a także online. W Filharmonii Krakowskiej odbyło się do tej pory siedem koncertów, które gromadziły publiczność na przestrzeni miesięcy od stycznia do czerwca 2022 roku. W najbliższą niedzielę o godzinie 19.00, na zakończenie serii wystąpi wybitny skrzypek Jakub Jakowicz wtaz z pianistą Łukaszem Chrzęszczykiem. Artyści niejednokrotnie występowali już wspólnie, jesienią ubiegłego roku nakładem Chopin University Press ukazał się także ich wspólny album zawierający nagrania kompletu oryginalnych kompozycji Sergiusza Prokofiewa na skrzypce i fortepian.


Na program niedzielnego koncertu składają się dzieła czworga kompozytorów reprezentujących dwa pierwsze pokolenia polskich twórców urodzonych w XX wieku – Artura Malawskiego, Grażyny Bacewicz oraz Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. „Łączą ich wszystkich przeszło dwie dekady dzielenia wspólnej rzeczywistości, obfitującej w wydarzenia niezwykle doniosłe i odciskające niepodważalne piętno na sposobie postrzegania świata. Jednocześnie każde z twórców w zupełnie indywidualny sposób usytuowało się zarówno w owym świecie, jak i w historii polskiej muzyki” (Łukasz Chrzęszczyk). Wieczór koncertowy otworzą kompozycje Malawskiego – Andante i Allegro oraz Mazurek, po których zabrzmią rzadko występujące w programach koncertowych Kołysanka i Partita na skrzypce i fortepian Grażyny Bacewiczówny. W drugiej części recitalu wykonane zostaną dzieła kompozytorów–rówieśników – Góreckiego i Pendereckiego, którzy „wdarli się na karty historii muzyki jako twarze rewolucyjnej awangardy, wzniecającej niespotykane dotąd emocje (i kontrowersje) na estradach całego świata” (Ł.Ch.). Pierwszy z tych wybitnych twórców reprezentowany będzie przez swą młodzieńczą Sonatinę w jednej części oraz znacznie późniejszą, minimalistyczną Mała fantazja, drugi zaś – II Sonatę na skrzypce i fortepian. 

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.