Z ziemi włoskiej do polskiej [koncert online Sinfonii Iuventus]

08.02.2021
Z ziemi włoskiej do polskiej [koncert online Sinfonii Iuventus]

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa zaprasza na koncert poświęcony muzycznemu dziedzictwu kulturowemu Włoch, w którego programie znajdzie się obszerny wybór kompozycji mistrzów muzyki włoskiej.

Włoski będzie również ceniony w swojej ojczyźnie, podziwiany w całej Europie i poza nią, doskonale znany też warszawskiej publiczności dyrygent Massimiliano Caldi. Zabrzmią także dwie efektowne i pełne wdzięku uwertury Rossiniego – do Kopciuszka i Włoszki w Algierze, a także kompozycje pochodzące z najwybitniejszych oper późniejszego okresu: preludium do III aktu epokowej Traviaty Giuseppe Verdiego oraz intermezzo z werystycznej Rycerskości wieśniaczej Pietra Mascagniego.

Atrakcyjny program dopełni Concerto soirée, którego autor, Nino Rota pamiętany jest przede wszystkim jako „kompozytor Felliniego” (jest też twórcą niezapomnianej ścieżki dźwiękowej do Ojca chrzestnego Coppoli oraz filmów Viscontiego, Zefirellego i in.). Rota był muzykiem o doskonałym „klasycznym” wykształceniu kompozytorskim, podziwianym od wczesnej młodości – sam wręcz ubolewał, że sławę zawdzięcza bardziej filmom, niż swym dziełom koncertowym. Błyskotliwy utwór na fortepian i orkiestrę przypomni to właśnie, mniej znane oblicze włoskiego mistrza – podziwiano w nim błyskotliwą wirtuozerię oraz wdzięk i dowcip porównywany do dzieł Prokofiewa. Usłyszymy go w wykonaniu Maurizia Bagliniego, który bardzo pozytywnie zwrócił uwagę publiczności XIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 1995 i choć nie został wówczas laureatem, to późniejsza kariera potwierdziła jego wielki talent. Zwyciężył niebawem w World Music Piano Master w Montecarlo i rozpoczął aktywną działalność koncertową na najważniejszych estradach całego globu. Jest też cenionym pedagogiem, od lat z powodzeniem kieruje Amiata Piano Festival w swej rodzinnej Toskanii. [Pmac]

Z ZIEMI WŁOSKIEJ DO POLSKIEJ
13 lutego 2021, godz. 19.00
Transmisja koncertu online z sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie

Program:
Nino Rota —Concerto soirée na fortepian i orkiestrę
Giuseppe Verdi — Traviata. Wstęp do III aktu
Gioachino Rossini —Włoszka w Algierze. Uwertura
Gioachino Rossini — Kopciuszek. Uwertura
Pietro Mascagni — Rycerskość wieśniacza. Intermezzo
Gioachino Rossini — Cyrulik sewilski. Uwertura

Wykonawcy:
Maurizio Baglini – fortepian
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Massimiliano Caldi – dyrygent

Koncert pod honorowym patronatem Ambasady Włoch w Warszawie
Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Organizator zastrzega prawo do zmiany programu koncertu lub jego wykonawców

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.