Z biegiem Loary [startuje Festiwal Ogrody Muzyczne]
W dniach 30 czerwca do 28 lipca 2019 r. w Warszawie, w pawilonie koncertowym na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się 19. Festiwal Ogrody Muzyczne. Gościem honorowym tegorocznej odsłony wydarzenia został Region Centralny – Dolina Loary ze środkowej Francji.
Jak przyznaje Ryszard Kubiak, dyrektor generalny festiwalu, wybór gościa honorowego nie był przypadkowy. Region francuski jest nie tylko piękny, ale i ma swoją wyjątkową historię. To tutaj, w zamku Cloux, w pobliżu królewskiej rezydencji w zamku Amboise, 2 maja 1519 r. zmarł Leonardo da Vinci, wybitny człowiek renesansu, któremu poświęcona jest właśnie tegoroczna edycja Ogrodów Muzycznych. Z okazji 500. rocznicy śmierci artysty odbędzie się specjalny koncert w wykonaniu Sławomira Zubrzyckiego na zrekonstruowanym przez niego instrumencie – viola organista – według oryginalnego projektu Leonarda da Vinci. Oprócz tego zostanie także wyświetlony film „Leonardo – wewnątrz umysłu geniusza” (BBC Studios).
– Festiwal z wieloletnią tradycją nie tylko wpisał się w kulturalną mapę Warszawy, ale i wrósł w krajobraz zamkowy – mówi prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. – Wierna publiczność, ciekawe produkcje filmowe, koncerty poprzedzone często prelekcjami wypełniają przestrzeń kulturową stolicy na najwyższym poziomie. To nie jest jedno z wielu wydarzeń artystycznych – dodaje.
Inspiracją dla Ogrodów Muzycznych jest kultura i sztuka gościa honorowego. Tegorocznymi francuskimi akcentami są m.in. film „Księżniczka w oślej skórze” z muzyką Michela Legranda ze wspaniałą rolą Catherine Deneuve (2 lipca), a także retransmisja „Koncertu pod wieżą Eiffla” (14 lipca). Gościem wieczoru będzie wtedy Piotr Buszewski – tenor, najlepszy Polak w 10. Konkursie Moniuszkowskim.
W programie 19. edycji festiwalu znalazły się także filmowe zapisy koncertów i filmów dokumentalnych – tu w rolach głównych Hans Zimmer, Andre Rieu, Juan Diego Florez, 2 Cellos oraz Zygmunt Krauze.
Nie zapominajmy, że Festiwal Ogrody Muzyczne to także koncerty na żywo. W tym roku odbędzie się ich pięć. Usłyszymy m.in. koncert muzyki filmowej – Komeda, Kuxniak, Matuszkiewicz, Williams i inni w wykonaniu Chopin University Big Band, estoński zespół wokalny śpiewający a cappella – Estonian Voices oraz Agatę Zubel, Andrzeja Bauera i Cezarego Duchnowskiego w repertuarze Moniuszkowskim
1 lipca Festiwal Ogrody Muzyczne zainauguruje koncert na stradivariusie w wykonaniu Janusza Wawrowskiego, któremu będzie towarzyszył zespół Warsaw Players. W programie: Gesualdo da Venosa, Karłowicz, Piazzola, Wajnberg, Janusz Wawrowski. Gościem wieczoru będzie prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
Warto również dodać, że w ramach festiwalu jest realizowany także specjalny program edukacyjno-artystyczny dla najmłodszych – Dziecięce Ogrody Muzyczne. Wstęp na te wydarzenia jest bezpłatny.
Pełny program festiwalu jest dostępny na stronie www.ogrodymuzyczne.pl .
Lukrecja Jaszewska