XXIV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Naturalnie

-
20.05.2022

Bezpłatne oprowadzania z przewodnikami, spacery, warsztaty, wystawy i wiele innych atrakcji! XXIV edycja Małopolskich Dni dziedzictwa Kulturowego odbędzie się pod hasłem „Naturalnie” (4–5 czerwca, 11–12 czerwca oraz 18 czerwca).

 

Tegoroczna edycja przypomina, że świadectwem przeszłości są nie tylko wytwory rąk ludzkich – nasze dziedzictwo wpisane jest w otaczającą nas przyrodę. Podczas zwiedzania będzie można zastanowić się, jak zachować dla przyszłych pokoleń jedno i drugie.

Przez dwa czerwcowe weekendy (4–5 czerwca, 11–12 czerwca) oraz jedną sobotę (18 czerwca) organizatorzy będą zachęcać do zajrzenia do miejsc, w których kultura w sposób szczególny przenika się z naturą.

Organizatorzy zachęcają do odwiedzenia pięciu wyjątkowych miejsc:

  • Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Andrychowie
  • Kościół i klasztor franciszkanów w Kętach
  • Osada młyńska w Roztoce-Brzezinach
  • Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Przydonicy
  • Las Wolski w Krakowie

 

Dodatkowo twórcy wydarzenia przygotowali film o Lesie Wolskim, którego premiera i kolejne pokazy odbędą się w plenerze – przestrzeni lasu. Towarzyszyć im będą wydarzenia, pozwalające doświadczyć połączenia tego, co miejskie, z tym, co dzikie. 

Zwiedzaniu i spacerom z przewodni(cz)kami i pasjonatami lokalnej historii towarzyszyć będą wystawy, pokazy, kiermasze rękodzieła, warsztaty dla dzieci, gry terenowe, strefy relaksu i aktywności na świeżym powietrzu oraz wycieczka trekkingowa. W klimat odwiedzanych miejsc wprowadzi wszystkich ponownie Barbara Sadurska książka “Naturalnie”. Bezpłatny egzemplarz książki będzie dostępny w punktach informacyjnych Dni dziedzictwa. Natomiast audiobooka i e-booka będzie można pobrać ze strony dnidziedzictwa.pl

 

Więcej informacji i pełny program na: dnidziedzictwa.pl

O prezentowanych zabytkach

4–5 czerwca

Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Andrychowie

Prywatna kolekcja przedmiotów pieczołowicie gromadzonych latami przez Edwarda Wincentego Szlagora oraz dom po przodkach i zabudowania gospodarcze u podnóża Pańskiej Góry. Nie znajdziemy tu rzeczy nieużywanych – wszystkie kiedyś komuś do czegoś służyły, każdą ktoś kiedyś trzymał w dłoni, każda niesie ze sobą jakąś historię. Muzeum można zwiedzić w towarzystwie jego właścicielki, pasjonata lokalnej historii, antropologa kulturowego lub samodzielnie. Organizatorzy zapraszają na pokaz tkania na zabytkowych krosnach, warsztaty dla dzieci, a spragnionych kontaktu z przyrodą – na quest sportowy i spacery przyrodnicze z przewodnikiem.

 

Więcej szczegółów TUTAJ

 

Kościół i klasztor Reformatów w Kętach

Kim właściwie są reformaci? To jedna z gałęzi żebraczego zakonu franciszkanów, wyrosłego na fali odnowy zakonu w XVI wieku. W Kętach reformaci pojawili się z końcem siedemnastego stulecia, by z początkiem kolejnego postawić tu kościół i klasztor z obszernym ogrodem. Dni Dziedzictwa to wyjątkowa okazja, by zajrzeć za mury klasztoru, na co dzień niedostępnego dla zwiedzających, wysłuchać opowieści o ojcu Ambrożym Trausylu, botaniku i taterniku, zajść do klasztornego sklepiku zielarskiego, zaznać relaksu w klasztornym ogrodzie czy wraz z rodziną wziąć udział w warsztatach ogrodniczych.

 

Więcej szczegółów TUTAJ

 

11–12 czerwca

Osada młyńska w Roztoce-Brzezinach

Nad Roztoczanką toczą się losy rodziny Winiarskich. Zbudowany rękami przodków młyn, dom, tartak i stodoła to kompleks nielicznych działających drewnianych zabytków na Sądecczyźnie, nad którym pieczę sprawuje wnuk młynarza Józefa Winiarskiego, Michał. Poznajmy niezwykłą historię rodziny, która swój los związała z wodnym żywiołem, obejrzyjmy pokaz przemiału zboża w starym młynie, dowiedzmy się, jak przed laty wyglądało życie w niewielkiej osadzie o wielkich tradycjach. Na miłośników nietoperzy czeka stanowisko animacyjno-promocyjne wiedzy o tych zwierzętach, pasjonaci spacerów mogą wyruszyć na wycieczkę trekkingową na wzgórze Majdan, a wszyscy – zajrzeć na kiermasz rękodzieła i lokalnych frykasów.

 

Więcej szczegółów TUTAJ

 

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Przydonicy

Szesnastowieczny drewniany kościół, obraz Madonny z Dzieciątkiem i przyroda. Kwiaty, owoce i zboża, obecnie nie tylko na malowidłach w świątyni, ale w tradycji kulinarnej mieszkańców Przydonicy. Możemy cieszyć oczy pięknem zabytkowej budowli, oprowadzani przez historyków sztuki i pasjonatów lub indywidualnie chłonąć niezwykłą atmosferę miejsca. Można sięgnąć po lokalne specjały, przygotowane przez gospodynie z Koła Gospodyń i poznać historię kuchni tych terenów.

 

Więcej szczegółów TUTAJ

18 czerwca

Las Wolski w Krakowie

Krakowskie płuca, pierwotnie dzikie i nieokiełznane, traktowane jako źródło surowca, pod czułą opieką Wincentego Wobra zmieniły się w park, który od przeszło stu lat jest dla krakowian miejscem odpoczynku, kontaktu z przyrodą i ucieczki od hałaśliwej codzienności. Twórcy zapraszają na premierę filmu o Lesie, podczas której będzie można odkryć relację między tym, co w nim miejskie, a co dzikie. Wśród atrakcji przewidziane zwiedzanie Pawilonu Okocimskiego i warsztaty dla dzieci.

 

Więcej szczegółów TUTAJ

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.