XXIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI WOKALNEJ „VIVA IL CANTO”

26.09.2014

9 października 2014 r., godz. 18.00, Kościół Jezusowy w Cieszynie

KANTATY CIESZYŃSKIE

 wykonawcy:

BAROKOWA ORKIESTRA FESTIWALOWA

 CHÓR KAMERALNY AD LIBITUM

IZABELLA ZIELECKA-PANEK – dyrygent

 JAN JAKUB MONOWID – kontratenor

ARTUR JANDA – bas

 ZENON MOJŻYSZ – słowo

GRAŻYNA DURLOW - wprowadzenie

W ramach reorganizacji Biblioteki Tschammera (największej i najcenniejszej biblioteki protestanckiej w Polsce) i sięgającego początków XVIII wieku archiwum Kościoła Jezusowego w Cieszynie, odkryty został cenny zbiór manuskryptów muzycznych. Składają się nań wokalno-instrumentalne utwory religijne z lat 1710-1740 (przede wszystkim kantaty) oraz kilkanaście utworów instrumentalnych z tamtego czasu na różne składy (koncerty, sonaty, suity). Zbiór ten posiada szczególną wartość historyczną:

- stanowi reprezentatywny przegląd kultury muzycznej tamtego czasu,

- jest ściśle zakorzeniony w określonym kontekście socjalnym (środowisko protestantów Śląska Cieszyńskiego),

- jest unikatowy w skali kraju.

Wartość artystyczna tych utworów jest duża i świadczy o nadspodziewanie wysokim poziomie życia muzycznego XVIII-wiecznego Cieszyna i o bliskich kontaktach jego mieszkańców z ważnymi ośrodkami kulturalnymi Europy w epoce baroku. Autorstwa większości kantat nie udało się wprawdzie jednoznacznie ustalić, natomiast wśród utworów instrumentalnych znajdujemy m.in. dzieła Telemanna (Koncert „Polski” na flet i orkiestrę), Stoelzel’a czy Heinichena.

Utwory te w znakomitej większości (za wyjątkiem koncertu Telemanna) nigdy nie były wykonywane ani nagrywane w czasach współczesnych.

Wydaniem i historycznym opracowaniem tych utworów zajmuje się dr Zenon Mojżysz z Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, w ramach projektu (grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego) pt. „Ewangelicka kultura muzyczna Śląska Cieszyńskiego w pierwszej połowie XVIII-wieku”.

Współczesne prawykonanie wybranych kantat będzie miało miejsce podczas tegorocznej edycji Festiwalu „Viva il canto” w Cieszynie. Do udziału w projekcie zaproszeni zostali: Orkiestra Historyczna {oh!}, Zespół Wokalny „Ad Libitum”, Jakub Monowid – kontratenor.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.