XXII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego „Brzmi dobrze – online”

13.09.2020
XXII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego „Brzmi dobrze – online”

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to jedno z największych cyklicznych wydarzeń ukazujących i promujących bogactwo kulturowe Małopolski. W tym roku nie ma możliwości spotkać się w rzeczywistości, tak jak miało to miejsce do tej pory podczas święta zabytków. Ale nic straconego! Wspólnie uczestnicy odwiedzą dwanaście niezwykłych miejsc dzięki filmowym opowieściom.

Tegoroczna edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego poświęcona będzie muzyce i jej związkom z architekturą. Zostaną zaprezentowane zabytki, które z jednej strony są bohaterami opowieści o wykonywanej w nich muzyce, z drugiej zaś przywołują historie twórców: kompozytorów i wirtuozów, wiejskich grajków i wyrafinowanych instrumentalistów, solistów i kapel. Przedstawimy Państwu fascynujące i wielowymiarowe historie miejsc, w których muzyka gra pierwsze skrzypce.

W dwa jesienne weekendy, 19–20 i 26–27 września, odbędą się premierowe pokazy filmów w internecie. Każdy z nich to podróż do jednego z miejsc, jego historii i tajemnic. Opowieści przewodników i przewodniczek wzbogacone o cyfrowe zasoby muzealne, biblioteczne i archiwalne pozwolą poczuć ich niezwykłą atmosferę oraz doświadczyć odkrywania małopolskich muzycznych przestrzeni, nie dość dotąd rozpoznanych. Wszystkie oprowadzania będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

Po raz pierwszy organizatorzy zaprezentują zgromadzony przez nich materiał w takiej formie i w tak szerokiej dostępności: bez konieczności wychodzenia z domu, bez obowiązku rezerwacji, bez względu na warunki atmosferyczne, dostępny szeroko dla osób z niepełnosprawnościami.

Dostępny będzie także do pobrania w formie audiobooka książkę towarzyszącą tegorocznym MDDK autorstwa krytyka muzycznego Jakuba Puchalskiego.

Wszystkie filmy dostępne będą na stronie dnidziedzictwa.pl.

Premiery filmów w ramach XXII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego „Brzmi dobrze – online”:

19.09.2020

  • „Magia czarnej płyty”. Muzeum Fonografii w Niepołomicach
  • „Nuty w przelocie”. Stary Teatr – Konserwatorium Muzyczne w Krakowie

20.09.2020

  • „Kształt dźwięku”. Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara
  • „Instrument z duszą”. Pracownia lutnicza Mardułów w Zakopanem
  • „Miejsce do życia”. Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem
  • „Spotkanie”. Willa Czerwony Dwór w Zakopanem

26.09.2020

  • „Taki splendor”. Pałac i Piwnica pod Baranami w Krakowie
  • „Bracia w bieli”. Założenie klasztorne oo. Paulinów Na Skałce w Krakowie

27.09.2020

  • „1140 hektarów perfekcji”. Dwór Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
  • „Boże iskry”. Synagoga w Bobowej
  • „Wielogłos”. Kolegiata Bożego Ciała i Dom z Basztą w Bieczu

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.