Wytańczona „Pastoralna” w ARTE TV

VI symfonia F-dur op. 68 „Pastoralna” Ludwiga van Beethovena za pośrednictwem tancerzy zamienia się w niespieszną opowieść w Teatrze Chaillot. Ludzkie ciało służy tu jako narzędzie do interpretacji muzyki, zaś reżyser Patrick Lauze wraz z Les Films Figures Libres interpretuje ten nietypowy mariaż w pięknej filmowej realizacji.

Ciało jako „naczynie” wlewające w siebie muzykę; zwraca to uwagę szczególnie w sekwencjach grupowych, w których układy choreograficzne osadzone w kontekście przestrzeni scenicznej nasuwają skojarzenia z wizualizacją graficzną – tu ożywioną i przemienioną w żywy organizm. Z kolei tę staranność scenicznej koncepcji i spójność formy pomaga wydobyć świetna praca kamery, jej ruch wiernie podążający za tańcem, zróżnicowanie planów. Cieszy również skromność białych kostiumów – tak zwiewnych, że pozwalają nam ulec złudzeniu, że rzeczywiście znajdujemy się na łonie natury – oraz formalna prostota i zarazem innowacyjność w odniesieniu do muzyki Beethovena. Pomysły z tańczeniem pomiędzy prętami metalowego stelaża czy posuwiste ruchy tancerzy ze ślimaczymi muszlami na plecach przez całą długość sceny są minimalistyczne w swojej formie, a zarazem eleganckie i nietuzinkowe. Może zresztą to nie taniec jest tu aż tak oryginalny, lecz właśnie jego powiązanie z muzyką klasyka. Jest w tym spektaklu zatem czyste piękno, absolutna symbioza z muzyką w samym założeniu i tylko szkoda, że napięcie poszczególnych sekwencji tanecznych się waha, ale tu już niekoniecznie podążając za myślą muzyczną.

(MB)

ZOBACZ:

https://www.arte.tv/pl/videos/094382-000-A/beethoven-vi-symfonia-f-dur-o...

 

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów