Muzealne wystawy prac plastycznych w ramach konkursu Fundacji PGE „Spotkania ze sztuką”

-
13.01.2023
Muzealne wystawy prac plastycznych „Spotkania ze sztuką”

Na stronach internetowych Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie i Lublinie dostępne są wystawy prac malarskich laureatów konkursu plastycznego „Spotkania ze Sztuką”, którego organizatorem była Fundacja PGE.

 

Na ekspozycję online składa się 90 zwycięskich prac plastycznych, po 30 na stronie każdego z trzech Muzeów.

 

Wystawy online zwycięskich prac to jedna z nagród w ramach zorganizowanego przez Fundację PGE konkursu „Spotkania ze Sztuką”. Prezentowane prace to interpretacje wybranych obrazów polskich malarzy, znajdujących się w tych trzech Muzeach Narodowych, wykonane różnymi technikami: przy użyciu farb, kredek, ołówków, flamastrów czy węgla. Uczniowie wykorzystali dzieła Olgi Boznańskiej, Józefa Chełmońskiego, Jana Matejki, Wojciecha Kossaka, Józefa Mehoffera, Stanisława Wyspiańskiego, Tamary Łempickiej i wielu innych. Wystawy tych prac to jedyna w swoim rodzaju okazja, żeby zapoznać się z dziełami wybitnych polskich malarzy oczami najmłodszych – mówi Zbigniew Kajdanowski, prezes zarządu Fundacji PGE.

 

Konkurs plastyczny „Spotkania ze sztuką” miał charakter edukacyjny i informacyjny. Skierowany był do uczniów klas I–VIII szkół podstawowych zlokalizowanych w miejscowościach liczących poniżej 50 tys. mieszkańców. Jego głównym celem było propagowanie wiedzy z zakresu polskiego malarstwa wśród dzieci i młodzieży oraz umożliwienie spotkania ze sztuką dzieciom, które ze względu na miejsce zamieszkania mają trudniejszy dostęp do obiektów kultury i sztuki. Do Fundacji PGE wpłynęło ponad 500 wyjątkowych interpretacji obrazów polskich artystów, z których wybrano 90 zwycięskich prac.

 

Nagrodą w konkursie przygotowanym przez Fundację PGE były wycieczki do Muzeum Narodowego w Warszawie, Lublinie lub Krakowie, uczestnictwo w lekcji muzealnej, bony do wykorzystania w sieci Empik dla autorów zwycięskich prac oraz udostępnienie zwycięskich prac w ramach wystaw w Muzeach.

 

Lekcje dla szkół w Muzeach w ramach konkursu „Spotkania ze sztuką” rozpoczęły się 23 listopada 2022 roku. Do końca grudnia 2022 roku odbyły się 34 lekcje: 29 w Muzeum Narodowym w Warszawie i 5 w Muzeum Narodowym w Lublinie. Kolejne lekcje, których w sumie ma się odbyć 90, będą kontynuowane w bieżącym roku.

 

Wystawy prac plastycznych przygotowanych przez uczniów dostępne są na stronach trzech muzeów wspieranych przez PGE:

Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe w Lublinie

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.