Rozważni i romantyczni. I ich pieniądze [wystawa numizmatyczna w Muzeum Narodowym w Warszawie]

-
15.09.2022
Rozważni i romantyczni. I ich pieniądze [wystawa numizmatyczna w Muzeum Narodowym w Warszawie]

Monety mogą być jak soczewki, które skupiają to, co najważniejsze w dziejach cywilizacji”, mówi Joanna Kilian, wicedyrektor Muzeum Narodowego. Już dziś otwarcie wystawy unikalnej kolekcji numizmatycznej w MN. Powstała dzięki dwóm darczyńcom – Kazimierzowi hr. Sobańskiemu i dr. Władysławowi Semerau-Siemianowskiemu, którzy sto lat temu przekazali swoje zbiory monet polskich i antycznych narodowi polskiemu.

Monety mogą opowiadać różne historie: o ekonomii, kulturze, migracjach, stosunku kultur do obrazowania, a rewersy mówią o pojmowaniu świata, życiu i śmierci”, dodaje Kilian.

 

Na razie to wystawa czasowa, ale pani wicedyrektor ma nadzieję, że kiedyś kolekcja będzie udostępniona na stałe. I słusznie. Jest to największy i najcenniejszy zbiór w Europie.

 

Gdybyśmy porównali znaczenie naszej kolekcji numizmatycznej do zbiorów malarskich, mówilibyśmy o kolekcji zawierającej liczne dzieła van Gogha, Picassa, Rembrandta i innych czołowych twórców światowych”, mówi Andrzej Romanowski, opiekun kolekcji i kurator wystawy „Rozważni i romantyczni…”.

 

Pokażemy niestety tylko wybór, bo kolekcje są ogromne i wspaniałe. Bardzo zależy nam, żeby dotrzeć nie tylko do fachowców. Dlatego eksponaty obudowane są różnymi materiałami, przybliżającymi historie i kontekst kulturowy pieniądza”, dodaje Romanowski.

 

Na wystawie zobaczymy 350 różnych obiektów, w tym jedną z najstarszych polskich monet, denara Prince[p]s Poloniae, wybitego za panowania Bolesława Chrobrego. Pochodzą z sześciu kontynentów, poza Antarktydą. Najstarszy od najmłodszego dzieli 2500 lat. Niektóre zostaną po raz pierwszy pokazane publicznie.

pieniądze

Pieniądz jest obiektem żywym, obecnym we wszystkich sferach życia, a nawet po śmierci. I chcemy, aby każdy tak właśnie na niego spojrzał”, mówi Andrzej Romanowski.

 

Tytuł wystawy nawiązuje do filmu. Chodzi nie tylko o pokazanie eksponatów, ale także o sylwetki dwóch darczyńców. Połączyli pozytywistyczny punkt widzenia , rozważnie tworząc tak niezwykłe kolekcje, z komponentem romantycznym, bo dość szybko przekazali kolekcje narodowi. To nie były przypadkowe działania. Pamiętali o Polsce i kolekcji zawsze i wszędzie, wielokrotnie odmawiali jej sprzedaży za granicą, twierdząc, że jest ona przeznaczona Polsce.

 

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że w Warszawie ma miejsce teraz 16. Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny i jego częścią jest właśnie wystawa zorganizowana także po to, by celebrować 160-lecie Muzeum Narodowego. Anna Zapolska, organizatorka kongresu, powiedziała: „Do Warszawy przyjeżdża blisko 700 osób z różnych dziedzin – od ekonomii starożytnej po wykorzystywanie monet przez różne społeczności. Przyznam szczerze, że sama nie wiedziałam, jak szeroka i różnorodna to dziedzina”.

 

Wystawę będzie można oglądać do 11 grudnia 2023

 

Anna Mielcarska

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.