Wyrwani życiu. Koncert w 100. rocznicę zakończenia I Powstania Śląskiego

21.08.2019
Wyrwani życiu. Koncert w 100. rocznicę zakończenia I Powstania Śląskiego

24 sierpnia będziemy świętować 100. rocznicę wybuchu Powstań Śląskich. Te wydarzenia, tak ważne dla Śląska, zostaną uczczone wyjątkowym koncertem plenerowym, który swoje miejsce będzie miał na parkingu Muzeum Śląskiego w Katowicach.

W pierwszej części o g. 19:00 wystąpią Grubson, Aleksandra Królik, Czesław Mozil, Renata Przemyk, Sebastian Riedel i Skubas. Z kolei część rozpoczynającą się o 20:30 wypełni Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej wraz ze światowej klasy solistką, Iwoną Sobotką. Rangę tego wydarzenia podniesie także wybitna postać, która poprowadzi muzyków zza pulpitu dyrygenckiego – maestro Krzysztof Penderecki, którego tego dnia zobaczymy w podwójnej roli – z batutą w ręku i jako kompozytora, wysłuchamy bowiem m.in. jego Chaconny.

Publiczność zgromadzona tego dnia w tym historycznym miejscu podczas koncertu symfonicznego wysłucha najpierw wspomnianego dzieła samego dyrygenta, określanego jako „muzyka lamentu odbywającego się bez słów”. Ten niezwykle przejmujący utwór, obfitujący w piękne melodie, został napisany w reakcji na śmierć polskiego papieża i dedykowany jest jego pamięci. Tytułowa chaconna jest znaną z baroku polifoniczną formą wariacyjną, którą tutaj kompozytor połączył z klasycystycznym opracowaniem tematu i wariacji oraz czystą dramaturgią, melodyką i ekspresyjnym lamentem, które noszą ślady stylistyki romantycznej. W efekcie powstało niezwykle emocjonalne dzieło, które od dnia premiery nieustannie zachwyca publiczność.

Później przyjdzie czas na jedno z najbardziej znanych dzieł muzyki drugiej połowy XX wieku i zarazem najsłynniejszy utwór Henryka Mikołaja Góreckiego, czyli III Symfonię op. 36 Symfonię pieśni żałosnych. Jest to kompozycja ogromnie ekspresyjna, której za materiał tekstowy posłużyły pieśni wyrażające matczyny ból po stracie dziecka. Średniowieczny Lament świętokrzyski i tekst pożegnania córki z matką pochodzący z inskrypcji w celi zakopiańskiego Gestapa łączą się więc tutaj ze śląską pieśnią ludową z okresu I Powstania Śląskiego. Cierpienie wyrażone jest w sposób niezwykle wyważony, opierający się na kontemplacji, a nie patosie. III symfonia to Góreckiego dzieło o duchowym wręcz charakterze, przemawiające ekspresją podkreślaną prostotą melodii, żarliwym kanonem orkiestry i emocjonalną partią sopranu. Solo w tym uwielbianym na całym świecie dziele wykona Iwona Sobotka, laureatka pierwszej nagrody prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Królowej Elżbiety w Brukseli, pierwszej nagrody Konkursu Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie, Grand Prix i nagród specjalnych Konkursu Wokalnego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy oraz pierwszego miejsca na East and West International Artists Audition w Nowym Jorku, nagrodzonego debiutowym koncertem w Carnegie Hall.

Ten niezwykły koncert, organizowany wspólnie przez Filharmonię Śląską i Muzeum Śląskie pod patronatem Marszałka Jakuba Chełstowskiego, zapewni więc publiczności silne emocje, okazję do wzruszeń i zachwytu, a także pozwoli jej zetknąć się ze znakomitymi wykonawcami. Krzysztof Penderecki, jeden z najwspanialszych kompozytorów obecnych czasów, właściwą sobie wrażliwością, wyczuciem i poprzez uniwersalny język dźwięków wraz z filharmonikami śląskimi i znakomitą solistką sprawią, że obchody stulecia wydarzeń, które doprowadziły do powrotu części Górnego Śląska do Macierzy zyskają należytą powagę i uroczysty charakter.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.