Wymiary współczesnej elektroniki: dźwięk, obraz, ruch

20.10.2013

Za sprawą festiwalu Musica Electronica Nova Wrocław w październiku stanie się stolicą ambitnej i poszukującej muzyki elektronicznej. Współczesna elektronika to kameleon o wielu twarzach – niezwykle elastyczny i pojemny gatunek muzyki, doskonale sprawdzający się we współpracy z innymi dziedzinami sztuki. Stąd hasło przewodnie tegorocznej edycji festiwalu: „Scena i ruch”, które odwołuje się do wielowymiarowości muzyki elektronicznej i jej bliskiego sąsiedztwa z innymi środkami wyrazu. Podczas koncertów festiwalowych w wykonaniu znakomitych artystów polskich i zagranicznych przekonamy się, jak liczne są jej odcienie i jak funkcjonuje w połączeniu z teatrem, tańcem i kinem.

Musica Electronica Nova przyciąga unikatowymi wydarzeniami, takimi jak niezwykły koncert symfoniczny „Fortepian do potęgi”, w ramach którego usłyszymy Jean-Frédérica Neuburgera z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Pascala Rophé. Koncert powstał przy współpracy z IRCAM – legendarną paryską instytucją, która bada możliwości wykorzystania najnowszych technologii w sferze dźwięku. Wydarzenie, podczas którego usłyszymy kompozycje Zygmunta Krauzego, Philippe'a Manoury'ego i Jonathana Harveya, jest wyjątkową okazją, by odkryć fuzję muzyki elektronicznej z orkiestrową.

Podczas koncertu inaugurującego festiwal odbędzie się polska premiera „Up-Close” Michela van der Aa, wyróżnioną w tym roku prestiżową nagrodą Grawemeyer. Van der Aa jest kompozytorem wybitnie multimedialnym, łączącym w swojej twórczości elementy muzyki i sztuk wizualnych. „Up-Close” jest doskonałym przykładem jego charakterystycznego stylu: to koncert na wiolonczelę, orkiestrę smyczkową i film, który we Wrocławiu usłyszymy w wykonaniu znakomitej Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy Aukso pod dyrekcją Marka Mosia.

Ważnym wątkiem tegorocznej edycji festiwalu jest harmonia muzyki elektronicznej z możliwościami ludzkiego ciała i głosu, na której opierają się wydarzenie takie jak interdyscyplinarny projekt Laurence'a Marthoureta „Monade”, łączący elementy instalacji, performance'u i koncertu elektronicznego, czy multimedialna opera kameralna „One” Michela van der Aa. Podczas koncertu „Opera Electronica Nova” usłyszymy Pierre'a Jodlowskiego i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia – będziemy mieli możliwość prześledzić, jak na naszych oczach i uszach powstaje przestrzeń stworzona z dźwięku i obrazu.

Poza koncertami Musica Electronica Nova to bogaty program wydarzeń towarzyszących, wykładów, dyskusji i warsztatów (przeznaczonych również dla najmłodszych melomanów). Festiwal daje rzadką okazję, aby usłyszeć akusmonium – wielką orkiestrę głośników, dzięki której muzyka przenika całą przestrzeń. Wydarzenia z cyklu Kino dźwięku, przygotowane przez dyrektor artystyczną festiwalu Elżbietę Sikorę wraz z zespołem kuratorów, obejmują utwory akusmatyczne, stworzone z myślą o specjalnych systemach nagłośnienia. Przygotowana na tę okazję zaciemniona sala pozwoli słuchaczom doświadczać muzyki w sposób wyjątkowo osobisty i bezpośredni.

Na finał festiwalu przygotowano koncert będący efektem niezwykłej współpracy norweskiego trębacza jazzowego Nilsa Pettera Molvaera i legendy berlińskiej sceny techno, Moritza von Oswalda. To nieco inne spojrzenie na muzykę elektroniczną i kolejny dowód na to, jak wiele twarzy ma ta forma sztuki.

Serdecznie zapraszamy!

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.