Wymiary współczesnej elektroniki: dźwięk, obraz, ruch
Za sprawą festiwalu Musica Electronica Nova Wrocław w październiku stanie się stolicą ambitnej i poszukującej muzyki elektronicznej. Współczesna elektronika to kameleon o wielu twarzach – niezwykle elastyczny i pojemny gatunek muzyki, doskonale sprawdzający się we współpracy z innymi dziedzinami sztuki. Stąd hasło przewodnie tegorocznej edycji festiwalu: „Scena i ruch”, które odwołuje się do wielowymiarowości muzyki elektronicznej i jej bliskiego sąsiedztwa z innymi środkami wyrazu. Podczas koncertów festiwalowych w wykonaniu znakomitych artystów polskich i zagranicznych przekonamy się, jak liczne są jej odcienie i jak funkcjonuje w połączeniu z teatrem, tańcem i kinem.
Musica Electronica Nova przyciąga unikatowymi wydarzeniami, takimi jak niezwykły koncert symfoniczny „Fortepian do potęgi”, w ramach którego usłyszymy Jean-Frédérica Neuburgera z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Pascala Rophé. Koncert powstał przy współpracy z IRCAM – legendarną paryską instytucją, która bada możliwości wykorzystania najnowszych technologii w sferze dźwięku. Wydarzenie, podczas którego usłyszymy kompozycje Zygmunta Krauzego, Philippe'a Manoury'ego i Jonathana Harveya, jest wyjątkową okazją, by odkryć fuzję muzyki elektronicznej z orkiestrową.
Podczas koncertu inaugurującego festiwal odbędzie się polska premiera „Up-Close” Michela van der Aa, wyróżnioną w tym roku prestiżową nagrodą Grawemeyer. Van der Aa jest kompozytorem wybitnie multimedialnym, łączącym w swojej twórczości elementy muzyki i sztuk wizualnych. „Up-Close” jest doskonałym przykładem jego charakterystycznego stylu: to koncert na wiolonczelę, orkiestrę smyczkową i film, który we Wrocławiu usłyszymy w wykonaniu znakomitej Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy Aukso pod dyrekcją Marka Mosia.
Ważnym wątkiem tegorocznej edycji festiwalu jest harmonia muzyki elektronicznej z możliwościami ludzkiego ciała i głosu, na której opierają się wydarzenie takie jak interdyscyplinarny projekt Laurence'a Marthoureta „Monade”, łączący elementy instalacji, performance'u i koncertu elektronicznego, czy multimedialna opera kameralna „One” Michela van der Aa. Podczas koncertu „Opera Electronica Nova” usłyszymy Pierre'a Jodlowskiego i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia – będziemy mieli możliwość prześledzić, jak na naszych oczach i uszach powstaje przestrzeń stworzona z dźwięku i obrazu.
Poza koncertami Musica Electronica Nova to bogaty program wydarzeń towarzyszących, wykładów, dyskusji i warsztatów (przeznaczonych również dla najmłodszych melomanów). Festiwal daje rzadką okazję, aby usłyszeć akusmonium – wielką orkiestrę głośników, dzięki której muzyka przenika całą przestrzeń. Wydarzenia z cyklu Kino dźwięku, przygotowane przez dyrektor artystyczną festiwalu Elżbietę Sikorę wraz z zespołem kuratorów, obejmują utwory akusmatyczne, stworzone z myślą o specjalnych systemach nagłośnienia. Przygotowana na tę okazję zaciemniona sala pozwoli słuchaczom doświadczać muzyki w sposób wyjątkowo osobisty i bezpośredni.
Na finał festiwalu przygotowano koncert będący efektem niezwykłej współpracy norweskiego trębacza jazzowego Nilsa Pettera Molvaera i legendy berlińskiej sceny techno, Moritza von Oswalda. To nieco inne spojrzenie na muzykę elektroniczną i kolejny dowód na to, jak wiele twarzy ma ta forma sztuki.
Serdecznie zapraszamy!