Wygrane organy (XI Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka)

04.10.2021

W czasie koncertu finałowego, który zwieńczył XI Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka, publiczność zebrana w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku mogła usłyszeć muzykę wykonywaną przez laureatów i laureatkę, a także przekonać się, jak niezwykłe możliwości brzmieniowe i ekspresyjne tkwią w tym niezwykłym instrumencie, którym są organy.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. Jana P. Sweelincka organizowany jest w Gdańsku co trzy lata. Po raz pierwszy został przeprowadzony w roku 1991. Od tego czasu wydarzenie to zdążyło zyskać renomę i uznanie w środowisku muzycznym. Podczas tegorocznej, jedenastej edycji internacjonalny profil konkursu, chociaż niereprezentowany wśród finalistów, został wybitnie zaakcentowany przez skład jury, w którego gronie znalazły się następujące światowe autorytety: prof. Julian Gembalski, prof. Christophe Mantoux, prof. Renata Marcinkutė-Lesieur, prof. Roman Perucki, prof. Wolfgang Seifen, prof. Jaroslav Tůma, dr hab. Krzysztof Urbaniak oraz dr hab. Jarosław Wróblewski.

To znakomite jury podzielono na dwa składy, które przydzieliły wyróżnienia w odrębnych kategoriach: interpretacji i improwizacji. W tej pierwszej nagrodzono aż pięć osób. Na najniższym stopniu organowego podium stanął Olgierd Wysocki z Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Na koncercie finałowym zagrał część pierwszą – toccatę – z III symfonii organowej a-moll „Lourdes” op. 45 wybitnego polskiego kompozytora Feliksa Nowowiejskiego. W zaprezentowanym fragmencie można było usłyszeć imponującą moc organów, potężne brzmienie niskich tonów wspierało melodyjne frazy prowadzone w wyższych rejestrach. Drugą nagrodą zostali uhonorowani ex equo Krzysztof Augustyn z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Mariusz Kozieł z Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Augustyn zagrał kompozycję Césara Francka „Cantabile” nr 2 z cyklu „Trzy utwory na organy”, Kozieł natomiast pokazał swój kunszt w preludium i fudze g-moll nr 3 op. 7 Marcela Dupré. Zwycięzcą w kategorii interpretacji został Marcin Kucharczyk z Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, który po ogłoszeniu werdyktu zaprezentował „Prélude et fugue sur le nom d'Alain” op. 7 francuskiego kompozytora Maurice'a Duruflé.

Na tym nie kończy się lista wyróżnionych. Znalazła się wśród nich również laureatka: ważną nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu patrona konkursu otrzymała Wiktoria Ryńska z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Artystka na koncercie finałowym w Filharmonii Bałtyckiej zaprezentowała piękną kompozycję Sweelincka „Ballo del Granduca”.

Jury w kategorii improwizacji przyznało tylko jedną nagrodę, która trafiła w ręce Damiana Skowrońskiego. Zwycięzca zaprezentował publiczności swoją improwizację w stylu niemieckiego romantyzmu. Budował on w niej stopniowo napięcie, rozpoczynając od pociągłych, pełnych łagodności brzmień, by zwiększać szybkość gry i dynamikę. W swoim występie świetnie rozwinął swoisty dramatyzm i ciekawie wykorzystał możliwości, które dają organy.

Występ Skowrońskiego zamknął organizowany w Gdańsku XI Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka. To wyjątkowe, chociaż nieco niszowe wydarzenie pozwoliło osobom, którym dźwięki piszczałek kojarzą się głównie z niedzielnymi nabożeństwami w kościołach parafialnych, poznać intrygujące możliwości brzmieniowe niezwykłego instrumentu oraz zobaczyć młodych artystów wytyczających nowe ścieżki ewolucji muzyki organowej.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.