Wygraj bilety na koncert organowy w Filharmonii Śląskiej

Wieczorem w piątek 18 października filharmonicy śląscy wraz z Romanem Peruckim, organistą, pedagogiem, jurorem konkursów krajowych i międzynarodowych, który w swym dorobku ma już ponad 2500 recitali i występował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, zabiorą Melomanów w świat organów w sali koncertowej im. Karola Stryji.

Filharmoniczne organy zabrzmią w szerokiej gamie swoich możliwości dźwiękowych – od najłagodniejszych tonów, po te o największej mocy, a obraz „na żywo” z ich wnętrza wprowadzi nas w cykl Multimedialnych wieczorów organowych.

Najpierw jednak Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej wprowadzi wyjątkowy klimat uwerturą do opery Wolny strzelec Carla Marii von Webera.  To najsłynniejsze dzieło sceniczne tego kompozytora zawiera w sobie wiele elementów fantastycznych i ludowych. Sam twórca mówił o nim, że o jego charakterze decyduje „życie myśliwskie i działanie demonicznych mocy”, jest więc ono niezwykle barwną opowieścią o niesamowitym świecie, którym rządzą nadludzkie siły, a miłość ratuje od zguby. Uwertura do tej opery doskonale oddaje klimat całego dzieła, ilustrując zarówno mroczne, jak i liryczne wątki.

Koncert organowy F-dur op. 78 Josefa Rheinbergera, który usłyszymy jako drugi, i w którym usłyszymy znakomitego solistę Romana Peruckiego, został skomponowany prawdopodobnie pod wpływem poznania przez kompozytora francuskiego organisty Alexandre’a Guilmanta. Premierowe wykonanie odbyło się pod dyrekcją Richarda Straussa w grudniu 1894 roku, a Albert Schweitzer pisał o tym dziele: „Rzadko grywałem na organach z tak wielką przyjemnością jak wtedy, gdy grałem ten koncert”. Koncert ten jest pełen niezwykłych melodii i zawiera wiele fragmentów wirtuozowskich.

Zwieńczeniem koncertu będzie III Symfonia c-moll Organowa op.78 Camille’a Saint-Saënsa, którą również wraz z orkiestrą wykona Roman Perucki. Powstała on w tym samym roku, w którym zmarł Ferenc Liszt i tym samym stała się „muzycznym pomnikiem” tego wielkiego twórcy. Kompozytor nawiązuje do niego poprzez swobodę formy, barwność orkiestracji, zmienność temp, wielość modulacji, a także łączenie liryzmu z dramatyzmem. Przy tym wszystkim widoczna jest oczywiście elegancja, wyczucie proporcji i doskonała technika kompozytorska Saint-Saënsa.

Wieczór ten będzie więc ucztą dla zmysłów, sycącą bogactwem dźwięku, barwy, harmonii i doskonałymi wykonaniami. Ten koncert z pewnością na długo zapadnie nam w pamięć!

18 października 2019, 19:00
Sala koncertowa im. Karola Stryji
Filharmonia Śląska
 
Wykonawcy:
  • Roman Perucki – organy
  • Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Program:

  • Carl Maria von Weber – Uwertura do opery Wolny strzelec
  • Joseph Rheinberger – Koncert organowy F-dur op. 137
  • Camille Saint-Saëns – III Symfonia c-moll Organowa op. 78

***

KONKURS

Aby wygrać podwójne zaproszenie na ten koncert odpowiedz na pytanie konkursowe: wymień Twoich trzech ulubionych twórców muzyki organowej. Biletami nagrodzimy autorów dwóch pierwszych zgłoszeń. Na Wasze odpowiedzi czekamy pod adresem [email protected] do 16.10.2019.

{red. + info. pras}

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów