Wszystko o matce na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym

26.05.2020
On nie może żyć bez kosmosu, reż. Konstantin Bronzik

Macierzyństwo to prawdopodobnie jedna z najtrudniejszych i najdziwniejszych zarazem życiowych ról, w które może wejść kobieta. Błędem jest postrzeganie tego procesu przez pryzmat uniwersalnych wartości i przeżyć. Każdy obraz matki to odrębna historia pełna skrajnych emocji i ciągłych zmian. Z pewnością dlatego temat macierzyństwa stanowi obiekt dużego zainteresowania filmowców.

Na pierwszy plan opowieści o macierzyństwie w programie tegorocznego festiwalu wysuwa się dokument “Uścisków twoich mi potrzeba” (reż. Andrej Kuciła). Poznajemy w nim 92-letnią Walentynę, mieszkankę bezkresnej białoruskiej prowincji, która opiekuje się sparaliżowaną od urodzenia córką. Film Andreja Kuciły niesie w sobie ogromny ładunek emocji, choć jego twórca bardzo uważa, by nie przekroczyć granic intymności swoich bohaterek.

Także duńska fabuła “W potrzasku” (reż. Mads Koudal) w mądry i zarazem niezmiernie wiarygodny sposób podejmuje temat opieki matki nad dorosłym dzieckiem z niepełnosprawnością. Unika jednak taniego sentymentalizmu i banału. Szczerze porusza – nie tylko sytuacją, ale i grą obu aktorek. Prosta, delikatna, pełna szacunku opowieść o głębokiej więzi matki i córki.

W animacji Julii Orlik “Jestem tutaj” i w krótkim dokumencie Martyny Peszko “Powiedz mi coś jeszcze” role się odwracają. Obserwujemy codzienność przykutych przez chorobę do łóżka kobiet-matek całkowicie uzależnionych od innych. Opiekują się nimi córki. Oba filmy to przeszywające opowieści o bezradności, więzach i bezwarunkowej miłości w obliczu rodzinnych dramatów.


Lili, reż. Peter Hegedus

Historie o macierzyństwie mogą być jeszcze bardziej zagmatwane. “Lili” (reż. Peter Hegedus) to z kolei wstrząsająca historia o tym jak trauma może odcisnąć piętno na trzech pokoleniach kobiet. Córka tytułowej bohaterki wyrusza w podróż przez trzy kontynenty by poznać rodzinne sekrety i skonfrontować najbliższych z dramatyczną przeszłością. Film kreśli pełne emocji studium kobiety-matki porzucającej własne dziecko.

W animacji “On nie może żyć bez kosmosu” Konstantin Bronzit znów zabiera widzów w kosmos. Jego nominowana do Oscara animacja z 2014 roku opowiadała o dwóch przyjaciołach chcących zostać astronautami. Tym razem reżyser przedstawia relację kobiety i jej syna, który na świat przychodzi w… skafandrze kosmonauty. Marzenia chłopca o locie poza ziemską atmosferę stopowane są przez matkę, której kosmos odebrał już bliską osobę. Wzruszająca animacja o miłości, poświęceniu i samotności opowiedziana z wrażliwością, ale i subtelnym humorem.

Wśród bohaterek festiwalowych filmów poznajemy też takie, które bardziej lub mniej świadomie rezygnują z macierzyństwa, dokonując aborcji. W dokumencie Nieplanowane” (reż. Tessa Louise Pope) poznajemy trzy dziewczyny, które opowiadają o podejmowaniu najważniejszej w dotychczasowym życiu decyzji. Ich twarze w zbliżeniach wyrażają więcej niż słowa: ból i przytłaczający ciężar odpowiedzialności. Choć wszystkie trzy są przekonane, że postąpiły słusznie, doświadczenie aborcji już na zawsze zmieni ich życie.

W zupełnie odmienny sposób o aborcji opowiada debiutująca w roli reżyserki Olga Bołądź. Trudny, budzący duże emocje temat ukazany w krótkometrażowym filmie fabularnym “Alicja i żabka” to zaskakująca, szalona i barwna historia. Groteska przeplata się z humorem i „Alicją w Krainie Czarów”. Z decyzją nie można zwlekać w nieskończoność, a dookoła nie brakuje doradców. Za? Przeciw? Jednej odpowiedzi nie ma, a zapewne żadna i tak nie jest dobra. Wszystko zależy od człowieka. Bajka, musical i dramat w jednym, film, który na pewno zachęci do rozmowy.

  • “Uścisków twoich mi potrzeba” / “I Need the Handshakes”, reż. Andrej Kuciła, 19 min., dokument, Polska 2020

  • “Jestem tutaj” / “I'm Here”, reż. Julia Orlik, 15 min., animacja, Polska 2020

  • “Powiedz mi coś jeszcze” / “Tell Me More”, reż. Martyna Peszko, 29 min., dokument, Polska 2020

  • “W potrzasku” / “Between a Rock and a Hard Place”, reż. Mads Koudal, 19 min. , fabuła, Dania 2019

  • “Lili”, reż. Peter Hegedus 75 min, dokument, Australia, Węgry, 2019

  • “On nie może żyć bez kosmosu” / “He Can't Live Without Cosmos” reż. Konstantin Bronzit, 16 min., animacja | Rosja 2019

  • “Nieplanowane” / “Overdue”, reż. Tessa Louise Pope, 24 min., dokument, Holandia 2019

  • “Alicja i żabka” / “Alice and the Frog”, reż. Olga Bołądź, 27’, Polska 2020

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a laureat Złotego Rogu ma skróconą ścieżkę oscarowej selekcji. KFF kwalifikuje filmy do Oscara także w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument), a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się całości w sieci! Najnowsze filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły ze świata, oczekiwane polskie premiery, a także spotkania z twórcami będą dostępne online, bez wychodzenia z domu. Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.krakowfilmfestival.pl .

60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się online w dniach 31 maja - 7 czerwca 2020 roku

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.