Wirtuozeria siedemnastowiecznej muzyki klawiszowej podczas inauguracji jesiennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+

-
04.10.2022
Pieter Dirksen

Po sukcesie wiosennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+© 2022 poświęconej wyłącznie dziełom sakralnym Stanisława Moniuszki w 150 rocznicę śmierci polskiego kompozytora, wracamy do „tradycyjnego” repertuaru festiwalowego, czyli...nieznanej lub mało znanej twórczości organowej z różnych regionów Europy w gwiazdorskim wykonaniu na instrumentach, których walory brzmieniowe nie raz już nas zaskoczyły i oczarowały.

 

Jesienną edycję inaugurują wybitne siedemnastowieczne kompozycje organowe Dietricha Buxtehudego oraz utworami kameralnymi artystów z jego kręgu. Już w piątek, 7 października o godzinie 19.15 w kościele św. Trójcy program ten usłyszymy w wykonaniu dwóch nadzwyczajnych muzyków Pietera Dirksena największego obecnie znawcy muzyki Buxtehudego oraz skrzypaczki Quirine van Hoek. Artyści zaprezentują program o podtytule “Potęga i Delikatność”, który idealnie nawiązuje do połączenia monumentalnych dźwięków organów z wyrafinowanym brzmieniem skrzypiec. oczarują publiczność monumentalną kulturą północnej Europy i zabiorą w muzyczną podróż do siedemnastowiecznej Europu północnej. Ten holenderski duet wystąpi razem w Polsce po raz pierwszy, będzie to nie lada gratka dla miłośników siedemnastowiecznej muzyki Buxtehudego i kompozytorów z jego kręgu.

 

Światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy oraz neogotyckiego kościoła Św. Jana Bosko, wreszcie muzyka nie słyszana nigdzie indziej w Polsce sprawią, że wejdziemy w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych sprzed wieków.

 

Festiwal ORGANy PLUS+® 2022: JESIEŃ

7.10, godz. 19.15 + Buxtehude

Kościół św. Trójcy

 

Pieter Dirksen (Holandia) organy

Quirine van Hoek (Holandia) skrzypce

 

  • Pieter Dirksen

Artysta występuje jako solista zarówno na klawesynie i organach, a także jako muzyk continuo z różnymi zespołami kameralnymi. Studia muzykologiczne ukończył z wyróżnieniem w 1987 roku i od tego czasu szeroko publikuje teksty o barokowej muzyce klawiszowej. W 1996 r. uzyskał tytuł doktora „cum laude” za rozprawę o muzyce klawiszowej Jana Pieterszoon Sweelincka, która została nagrodzona holenderskim Praemium Erasmianum. Kolejne książki poświęcił Sztuce Fugi Bacha (1994), utworom Sweelincka (eseje, 2002; biografia, 2021) i Scheidemann (2007), pod jego redakcją ukazały się wydania krytyczne z muzyką Bulla, Sweelincka, Corneta, Scheidemanna, Dübena, Frobergera, Buxtehudego, Reinckena, Lubeki i Bacha. Nieustanne badania nad kontekstem i źródłami muzyki nadają jego występom szczególny charakter. Występował w większości krajów europejskich, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, regularnie prowadzi kursy mistrzowskie z gry na klawiszach. Jest tytularnym organistą słynnych organów Severijn (ok. 1650) w Cuijk. Wykładał w Akademii Organowej w Haarlemie, na uczelniach w Göteborgu, Smarano, Weener, Moskau, Cambridge, Cuenca i Palencia. Jako solista specjalizuje się w bogatym XVII-wiecznym repertuarze północnoeuropejskim oraz w muzyce J.S.Bacha. Wśród jego licznych nagrań wyróżnia się seria poświęcona muzyce tego kompozytora (Toccaty, Sztuka fugi, Wariacje Goldbergowskie, Sonaty Gamba) oraz dwie płyty poświęcone muzyce organowej Louisa i François Couperinów.

 

  • Quirine van Hoek

Wszechstronna artystka, występuje jako skrzypaczka współczesna i barokowa,oraz altowiolistka. Jej grę wyróżnia stylowość, energia i wirtuozeria, zarówno w roli koncertmistrza, jak i muzyka kameralnego. Oprócz kariery solowej – np. występowała jako solistka w koncertach skrzypcowych Bacha, Vivaldiego, Mozarta, Brucha, Mendelssohna i Czajkowskiego – Quirine lubi także eksplorować bardziej odległe zakątki muzyki, od wykonawstwa historycznie poinformowanego po aranżowanie i wykonywanie mniej znanej muzyki. Można ją usłyszeć na wielu płytach. Van Hoek obroniła z wyróżnieniem tytuł magistra skrzypiec w 2011 roku w Konserwatorium w Utrechcie, gdzie studiowała pod kierunkiem Ilony Sie Dhian Ho i Chrisa Duindama oraz specjalizację na skrzypcach barokowych u Antoinette Lohmann. Quirine jest członkinią Combattimento, gdzie regularnie występuje jako solistka lub koncertmistrz. Tę rolę pełni również w Camerata Delft. Wraz z akordeonistką Ellen Zijm tworzy duet De Thuiskomst. Oprócz skrzypiec rozwija swoje umiejętności muzyczne jako wokalistka.

 

Szczegóły na stronie www.organyplus.com

 

Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów, Fundacja Trinitas Artis, Parafia pw. św. Jana Bosko, AMRS Production
Partnerzy: Drukomania.pl, Ruch Muzyczny, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego.
Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem European Festival Associacion EFFE.
Bilety w cenie 20/30 PLN oraz karnety w cenie 80/120 PLN do nabycia poprzez e-bilet.pl lub stacjonarnie na godzinę przed koncertem.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.