Wieczór młodej choreografii w Operze Bałtyckiej

-
22.10.2022

W czwartek, 27 października w Operze Bałtyckiej odbędzie się Wieczór młodej choreografii – wydarzenie, które daje szansę zrealizować tancerzom własne projekty i wyrazić się za pomocą tańca. Tym razem swoje choreografie zaprezentują: Milena Crameri, Danila Marzilli, Sayaka Haruna-Kondracka i Bartosz Kondracki, Ruaidhri Maguire oraz Jacopo Severini.

Młodzi choreografowie w swoich etiudach sięgają po różne techniki tańca – od neoklasyki po taniec współczesny. Za pomocą ruchu prezentują też szerokie spektrum problemów i emocji towarzyszących współczesnemu człowiekowi.

 

Milena Crameri (Creatura) opowie o wyjątkowości i różnorodności ludzi. Pokaże jednak też, że to, co nas wyróżnia może być powodem konfliktu. Spersonifikowane różnice, które dzielą ludzi - narodowość, wyznanie, płeć, wygląd czy nawet wiek – wykonają groteskowy taniec, który przerodzi się ostatecznie w harmonijny układ, pokazujący, że współistnienie jest możliwe.
neoklasyka, taniec współczesny
muzyka: Dorotea Crameri

Danila Marzilli (Deviate) zastanawia się nad tożsamością człowieka, którą psychologia rozpatruje w ujęciu indywidulanym, podczas gdy socjologia bada naturę człowieka na tle grupy. Kiedy więc jesteśmy naprawdę sobą, a ile tracimy podczas kolejnych prób dopasowywania się i poszukiwania aprobaty u innych? Choreografia nie daje gotowych odpowiedzi, ale ma skłonić do refleksji.
neoklasyka
muzyka: Demdike Stare

Sayaka Haruna-Kondracka i Bartosz Kondracki (Imago) pokażą choreografię inspirowaną książką Jeana-Dominique’a Bauby Motyl i skafander. Etiuda stawia pytanie o to, co nas definiuje i na ile inni odbierają nas przez pryzmat tego, co zewnętrzne. Czy jeśli udałoby się nam wyzwolić z takiego postrzegania, poczulibyśmy się wolni?
taniec współczesny

muzyka: Canto ostinato, aranżacja Beniamin Baczewski

Ruaidhri Maguire (Beating Streets in City Hearts) opowiada o nocnym życiu miasta z perspektywy przytłoczonego przez zgiełk obserwatora. Odgłosy miasta, nieprzerwany ruch i uliczny zgiełk, a pośród tego miliony ludzi i tyle samo różnych, często podobnych, choć istniejących niezależnie od siebie, historii.

neoklasyka
muzyka: Leonard Bernstein’s Preludes, Fugues & Riffs

Jacopo Severini (The Other Side of the Sky) porusza problem przemocy wobec kobiet. Jego etiuda jest próbą przekazania poprzez taniec cierpienia uwięzionych kobiet postrzeganego oczami młodego chłopca.
neoklasyka
muzyka: Dorantes, Aurora Aksnes

 

Wieczór młodej choreografii

27 października godz. 19:00
Opera Bałtycka w Gdańsku

 

Bilety: 30 zł
Dostępne w kasie Opery i na www.operabaltycka.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.