The Whoop Group zagra na Festiwalu Kolory Polski

-
09.07.2022
The Whoop Group

Pijarski kościół w Łowiczu zwany jest perłą baroku i zalicza się go do najcenniejszych budowli tej epoki w Polsce. Wyróżnia go późnobarokowa fasada zbudowana na planie falistym. Wyjątkową wartość ma zachowane w całości XVIII-wieczne wyposażenie świątyni oraz pochodzące z tej samej epoki malowidła w nawach bocznych i prezbiterium.

Freski przypisywane są włoskiemu artyście Michelangelo Palloniemu, nadwornemu malarzowi Jana III Sobieskiego. Historia kościoła nierozerwalnie splata się z historią bytności pijarów w Łowiczu. Warto wiedzieć, że podczas jednej z Kapituł Prowincjalnych, które regularnie się tu odbywały, uchwalono reformę szkolnictwa pijarskiego. Dała ona impuls do powołania Komisji Edukacji Narodowej, co miało miejsce na Sejmie Czteroletnim. Po przerwie trwającej niemal sto lat pijarzy powrócili do Łowicza w 1958 roku, by prowadzić działalność duszpasterską i edukacyjną.

 

Tym razem w łowickiej świątyni zagra kwartet saksofonowy. Instrument ten występuje w orkiestrze symfonicznej i zespołach kameralnych, ale największą karierę zrobił w muzyce jazzowej. Został skonstruowany w połowie XIX wieku przez belgijskiego budowniczego instrumentów muzycznych Adolpha Saxa i od jego nazwiska wziął swoją nazwę. By jak najlepiej wykorzystać możliwości brzmieniowe nowego instrumentu, Sax stworzył cztery jego odmiany: barytonową, altową, tenorową i sopranową. Te cztery rodzaje saksofonu można zobaczyć i usłyszeć na koncertach The Whoop Group. Jego członków łączy nie tylko miłość do muzyki, ale także więzy przyjaźni. „To czterej niezwykle kreatywni wirtuozi saksofonu, którzy razem tworzą niebezpieczną broń muzyczną o potężnej sile rażenia…”, powiedział o nich słynny kompozytor muzyki filmowej Jan A.P. Kaczmarek. Każdy z nich jest laureatem wielu prestiżowych konkursów indywidualnych i kameralnych w Polsce i za granicą. Ich debiut fonograficzny – płyta „Crimes” (ang. zbrodnie) z 2018 roku – przyniósł im nominację do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2018 w kategorii „Odkrycie Roku”. Międzynarodowy rozgłos zyskali dzięki singlowi z tego albumu – „Burzy” Antonia Vivaldiego – która w internecie została odtworzona ponad 30 milionów razy!

 

Utwór ten, fragment z koncertu skrzypcowego „Lato” z „Czterech pór roku”, zabrzmi na koncercie „Kolorów Polski” obok innych przebojów, takich jak uwertura do „Wesela Figara” Mozarta czy Czardasz Vittoria Montiego. Dzieła klasyczne i współczesne muzycy często sami aranżują na swój skład instrumentalny, wykazując się nieprzeciętną pomysłowością i kreatywnością. Chętnie wykonują też inne gatunki muzyczne, takie jak jazz, muzyka filmowa czy hip-hop. Koncertują w wielu krajach europejskich, biorą udział w prestiżowych festiwalach, m.in. Un Violon sur le Sable w Royan (Francja), Christopher Summer Music Festival w Wilnie (Litwa) czy La folle journee (edycja polska w Warszawie).

 

10 lipca /niedziela /18.00

ŁOWICZ

kościół pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha – Kolegium Zakonu Pijarów, ul. Pijarska 2

CZTERECH SAKSOFONISTÓW

 

The Whoop Group w składzie: Jakub Muras – saksofon sopranowy, Mateusz Dobosz – saksofon altowy, Krzysztof Koszowski – saksofon tenorowy, Szymon Zawodny – saksofon barytonowy

Program: V. Monti (opr. J. Muras) – Czardasz, W.A. Mozart (opr. J. Muras) – uwertura do opery „Wesele Figara”, A. Vivaldi (opr. K. Koszowski) – „Cztery pory roku” (fragmenty), E. Grieg (opr. K. Koszowski) – Utwory liryczne (wybór), G. Lago – „Sarajevo” z cyklu „Ciudades”, K. Koszowski – „Evolution of classical music”

Prowadzenie koncertu: Agata Kawełczyk-Starosta

wstęp wolny

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.