Wejdź do Strefy Ciszy
O muzycznej podróży, o happeningach, edukacji i o tym, kiedy Polacy zatańczą poloneza, z Tomaszem Pokrzywińskim, dyrektorem Festiwalu Strefa Ciszy rozmawia Sylwia Błażej.
Tomasz Pokrzywiński - fot. Kinga TaukertTrwa kolejny weekend Festiwalu Strefa Ciszy, który rozpoczął się 21 czerwca, a więc w Międzynarodowe Święto Muzyki. Przypadek?
Już w ubiegłym roku, podczas organizowania pierwszej edycji bardzo nam na tym zależało – niestety nie udało się. W tym roku tak się szczęśliwie złożyło, że pierwszy dzień Strefy Ciszy zbiegł się właśnie z Międzynarodowym Świętem Muzyki. Stwierdziliśmy, że to jest bardzo szczęśliwy zbieg okoliczności i spróbujemy to wykorzystać, wpisać się w obchody tego święta i w jakiś sposób do niego nawiązać. Również tematycznie.
Jaki temat najlepiej oddaje to święto?
Dowolny. Nie chcieliśmy tego dnia narzucać konkretnych utworów, tematów. Skupiliśmy się bardziej na celebracji samej muzyki. Ważnym akcentem tego dnia była inauguracja sceny otwartej, przeznaczonej dla muzyków-amatorów, którzy na niej właśnie mogli podzielić się swoim muzykowaniem z przyjaciółmi, publicznością festiwalową, czy spacerowiczami Łazienek.
A kolejne weekendy festiwalowe, jaki jest ich program?
W tym roku postanowiliśmy nadać każdemu weekendowi festiwalowemu inny temat.
W ten weekend zabieramy słuchaczy do świata Orientu. Zaprosiliśmy zespoły, które na przeróżnych instrumentach tradycyjnych przybliżą nam tamtejszą muzykę. Tego dnia wystąpi m.in. Paolo Pandolfo – jedyny na świecie gambista jazzujący, czy Atom String Quatet z Orkiestrą Sinfonia Viva. Kolejne weekendy to Europa, Źródła, czy Taniec.
Czyli taka muzyczna podróż po najbardziej odległych zakątkach świata…
Muzyczna i edukacyjna. Festiwal nie jest kierowany wyłącznie do wytrawnych znawców muzyki, ale i do osób, które chcą się z tą muzyką dopiero zaznajomić. Mamy specjalnie przygotowane koncerty dla najmłodszych – Melomaluszków, które przez wszystkie weekendy festiwalowe odbywać się będą przed południem. Dla młodzieży i dorosłych, w każdą sobotę zapraszamy na „Muzyczne spotkania na leżakach z Janem Popisem”. Nie zabraknie tez strefy edukacyjnej, w której każdy znajdzie coś dla siebie. W soboty będą organizowane happeningi, które tematem nawiązywać będą do konkretnego weekendu. Na zakończenie Festiwalu, 19 lipca, będzie można wspólnie zatańczyć uroczystego Poloneza.
Więcej o festiwalu na stronach naszych
i na stronie organizatora festiwalu