Weekend seniora z kulturą" w Filharmonii Łódzkiej
Drugi weekend tegorocznej jesieni to „Weekend seniora z kulturą”. W tę akcję, zainicjowaną przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, włącza się Filharmonia Łódzka, która w piątek, 1 października (w Międzynarodowym Dniu Muzyki) zaprasza na Koncert oratoryjny w Kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza (ul. Piotrkowska 279/283) o g. 19.00 w obniżonej cenie: dla seniorów indywidualnych dwa bilety w cenie jednego, dla grup seniorów (co najmniej 10 osób) 15 PLN od osoby. Bilety należy kupić w kasie biletowej FŁ.
W sobotę 2 października i w niedzielę 3 października Filharmonia Łódzka zaprasza na zwiedzanie instytucji, w tym wystawy „Wspólnym głosem. Chór Filharmonii Łódzkiej na tle tradycji chóralnych Łodzi” w godz. 10.00–11.30 lub 12.00–13.30. Wstęp jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. W ramach zwiedzania Filharmonia oferuje: zapoznanie się ze ścieżką edukacyjną (historia FŁ), zwiedzanie Filharmonii „od kuchni”, obejrzenie wystawy o tradycjach chóralnych i możliwość nabycia publikacji „Wspólnym głosem. 50 lat Chóru Filharmonii Łódzkiej” w promocyjnej cenie 25 PLN, quiz z podstawowej wiedzy muzycznej z możliwością wygrania zniżkowych voucherów na wstęp na wybrane koncerty symfoniczne.
Zapisy na zwiedzanie Filharmonii przyjmujemy do 1 października do godziny 16:00:
- w kasie biletowej od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–18.00, tel. 42 664 79 79, e-mail: [email protected]
- w Biurze Obsługi Słuchacza od poniedziałku do piątku w godz. 9.00– 15.00, tel. 42 664 79 99, e-mail: [email protected]
Decyduje kolejność zgłoszeń.
W przypadku rezygnacji z wczesniej zarezerwowanego miejsca organizatorzy bardzo proszą o informację.
KONCERT ORATORYJNY
1 PAŹDZIERNIKA 2021 PIĄTEK /19.00
Kościół ewangelicko-augsburski św. Mateusza, ul. Piotrkowska 279/283
Jak napisał Beethoven na partyturze swej Missa solemnis, „z serca – niech znowu do serc powraca”. Istotnie, Msza uroczysta jest dziełem bardzo osobistym, subiektywnym. Można też powiedzieć: wielkim, potężnym – nie tylko ze względu na rozmiary, ale także na ładunek emocjonalny w nim zawarty.
Missa solemnis uważana jest za największe, obok Mszy h-moll Bacha i Requiem d-moll Mozarta, dzieło sakralne w historii muzyki. Beethoven pracował na nim niemal cztery lata, wcielając weń swoje najlepsze pomysły, idee estetyczne i muzyczne. Msza, zwana niekiedy X Symfonią, rzeczywiście ma charakter symfoniczny: całość, także tekst, jest podporządkowana symfonicznej strukturze. Poszczególne części mają charakter jednolitych, rozległych kompozycji. Głosy solowe są włączone w zespół wokalny, który przeciwstawia się chórowi. W utworze nie brak charakterystycznych dla ostatniego okresu twórczości Beethovena gwałtownych kontrastów dynamiki, harmonii czy tempa.
Wykonanie dzieła poprowadzi znany niemiecki dyrygent Jörg-Peter Weigle, który pracował m.in. z muzykami Filharmonii Drezdeńskiej i Stuttgarter Philharmoniker, a od 2018 roku jest generalnym dyrektorem muzycznym i artystycznym Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt.
Wykonawcy:
Aleksandra Kubas-Kruk – sopran
Karolina Sikora – mezzosopran
Rafał Bartmiński – tenor
Jarosław Bręk – bas
Jörg-Peter Weigle – dyrygent
Joanna Piech-Sławecka – przygotowanie chóru
Orkiestra Symfoniczna i Chór FŁ
Program:
L. van Beethoven – Missa solemnis D-dur op. 123
{info. pras}