Weekend pełen muzyki w Filharmonii Łódzkiej

28.01.2021
Weekend pełen muzyki w Filharmonii Łódzkiej

Koniec stycznia w Filharmonii Łódzkiej będzie pełen wydarzeń. Skrzypce Soyoung Yoon, organy Krzysztofa Lukasa, chór w połączeniu gitarą i do tego wszystkiego spektakle prosto z Metropolitan Opera - to tylko skrót koncertów i projektów, jakie jeszcze przed lutym zobaczyć i usłyszeć będzie można w łódzkich salach koncertowych. Dokładny spis poniżej.

KONCERT SYMFONICZNY
29 STYCZNIA 2021 / PIĄTEK /18.55

Drogę do międzynarodowej kariery koreańskiej skrzypaczce Soyoung Yoon otworzyło zwycięstwo w 14. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2011 roku. Od tego czasu koncertuje na całym świecie, prezentując recitale solowe i kameralne oraz utwory z orkiestrą. Występowała między innymi z Orkiestrą Kameralną w Zurychu, London Mozart Players, Narodową Orkiestrą Radiową w Kijowie, Orkiestrą Symfoniczną Rozgłośni Północnoniemieckiej. Wśród dyrygentów, z który współpracowała, są Gilbert Varga, Muhai Tang, Justus Frantz i Krzysztof Penderecki. Była oklaskiwana w renomowanych salach koncertowych, takich jak: Santori Hall w Tokio, Tonhalle w Zurychu, Filharmonia w Kolonii, Centrum Sztuk Wykonawczych w Tel Awiwie.

W Filharmonii Łódzkiej skrzypaczka wykona I Koncert skrzypcowy g-moll Maxa Brucha, nawiązujący do romantycznego stylu Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego. Utwór zachwyca wyeksponowaną partią solową i niebanalnymi pomysłami melodycznymi. W programie znajdzie się też Uwertura "Hebrydy" Mendelssohna-Bartholdy'ego i Concert Românes G. Ligetiego. Orkiestra Symfoniczna FŁ wystąpi pod batutą Michała Nesterowicza.

WIĘCEJ INFORMACJI O KONCERCIE

BEZPLATNA TRANSMISJA NA YOUTUBE

KONCERT CHÓRALNY
30 STYCZNIA 2021 / SOBOTA /18.55

Chór i gitara to niezbyt częste połączenie. Występuje ono między innymi w "Romancero Gitano" - cyklu siedmiu utworów na chór i gitarę klasyczną kompozytora włoskiego Mario Castelnuovo - Tedesco (1895 - 1968).

Utwór powstał do wierszy z tomu "Romancero gitano" ("Romancero cygańskie") Frederica Garcíi Lorki, uważanych za ważne dzieło XX-wiecznej literatury hiszpańskiej. Wiersze utrzymane w tradycyjnej, XV-wiecznej formie, sławią kulturę cygańską, która wpłynęła na kulturę Andaluzji. Najprostsze, a jednocześnie uniwersalne tematy, jak noc, śmierć, księżyc, taniec, niebo, ujęte są tu metaforycznie i mitycznie.

Partię gitary wykona Maciej Staszewski, łódzki gitarzysta i kompozytor, związany z tamtejszą Akademią Muzyczną. Brał udział w międzynarodowych festiwalach , m.in. w Warszawskiej Jesieni, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Improwizowanej „Ad Libitum”, Międzynarodowym Festiwalu Indywidualności Muzycznych „Tansman 2012”. Jako solista współpracował m.in. z Orkiestrą „Łódzkie Smyczki”, Polish Camerata,  Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Smyczkową PRIMUZ Akademii Muzycznej w Łodzi. Zajmuje się również muzyką improwizowaną. Jest autorem kompozycji na gitarę, utworów fortepianowych, kameralnych, chóralnych i elektroakustycznych.

Chór Filharmonii Łódzkiej wystąpi pod kierunkiem Dawida Bera.

WIĘCEJ INFORMACJI O KONCERCIE

BEZPLATNA TRANSMISJA NA YOUTUBE

KARNAWAŁOWY RECITAL ORGANOWY
31 STYCZNIA 2021 / NIEDZIELA /16.55


Organy kojarzą się zwykle z muzyką religijną, poważną i dostojną. O tym, że nie zawsze musi tak być, przekona Karnawałowy Recital Organowy.

Wystąpi Krzysztof Lukas, laureat międzynarodowych konkursów organowych w Niemczech, Francji, Włoszech i Rosji. Występował w większości krajów europejskich, północnej Afryce i w Azji. Jest związany z Akademią Muzyczną w Katowicach.

Artysta przedstawi utwory kojarzące się z karnawałem między innymi dzięki swemu tanecznemu charakterowi,  jak "La Fiesta” Ch. Corei czy „La Valse des Anges” J. Breta. Są wśród nich zarówno kompozycje powstałe w oryginale na organy, jak i transkrypcje. Uwagę zwraca Finał VI Symfonii organowej Louisa Vierne'a, uchodzący za jeden z najtrudniejszych utworów na ten instrument. Symfonie organowe tworzyło wielu kompozytorów XIX i XX wieku, chcąc pokazać możliwości brzmieniowe tego instrumentu, upodabniające go wręcz do orkiestry. Imitują one barwę i fakturę brzmienia orkiestrowego. W twórczości Vierne'a znajduje się sześć utworów tego typu.

WIĘCEJ INFORMACJI O KONCERCIE

BEZPLATNA TRANSMISJA NA YOUTUBE

FILM-HARMONIA ŁÓDZKA
28 STYCZNIA 2021 / CZWARTEK

Co roku świętujemy rocznicę urodzin patrona Filharmonii Łódzkiej, wybitnego pianisty Artura Rubinsteina. Przyszedł na świat 134 lata temu, 28 stycznia 1887 r. w Łodzi w rodzinie zamożnych mieszczan żydowskich. Choć jeszcze jako dziecko wyjechał z miasta swego urodzenia, a wkrótce potem opuścił ziemie polskie, zawsze podkreślał swoje związki z Łodzią. Do historii przeszedł nie tylko jako znakomity pianista, fenomenalny interpretator muzyki między innymi Fryderyka Chopina i Karola  Szymanowskiego, ale także miłośnik życia i bez względu na okoliczności wielki optymista. W tym roku rocznicę urodzin Rubinsteina podkreślimy, rozpoczynając cykl filmów edukacyjnych "FILMharmonia Łódzka". Pomysłodawcą i twórcą cyklu jest inspicjent FŁ Konrad Domagała, który w sposób lekki i przystępny będzie opowiadał o naszej instytucji. Pierwszy odcinek poświęcony jest właśnie Arturowi Rubinsteinowi. Zapraszamy!

EDUKACYJNY PROFIL FŁ "OD MALUCHA DO MELOMANA"

NASLUCHIWANIE Z MACIEJEM JANIKIEM

W najbliższą niedzielę gościem Agaty Kwiecińskiej w cyklu rozmów "Nasłuchiwanie" będzie Maciej Janik, doświadczony archiwista, a jednocześnie przyjaciel Filharmonii Łódzkiej i wielki miłośnik muzyki.

Od czterdziestu lat jest pracownikiem Archiwum Państwowego w Łodzi. Jak sam mówi, „ łączy wykształcenie historyczne z pełnym pasji stosunkiem do muzyki”. Nęci go tropienie archiwalnych śladów wybitnych łodzian – Grażyny Bacewicz, Pawła Kleckiego, Aleksandra Tansmana. Nie zapomina również o Arturze Rubinsteinie, którego kolejna rocznica urodzin przypada 28 stycznia.

W najbliższym „Nasłuchiwaniu” Maciej Janik podzieli się informacjami o dzieciństwie patrona Filharmonii,  miejscach, w których mieszkał, i najbliższej rodzinie.

Będzie to okazja, by docenić żmudną i wymagającą wielkiej dokładności pracę archiwistów, którzy ocalają od zapomnienia kruche ślady dawnego życia muzycznego, minionych zwyczajów, działalności wybitnych artystów. Pozwala to docenić bogate dzieje własnego miasta i jego instytucji kulturalnych, poczuć się częścią jego historii. Melomani Filharmonii Łódzkiej z wielkim zainteresowaniem poznają jej historię. Archiwa Państwowe poznawali między innymi podczas wycieczek organizowanych w ramach letniego festiwalu „Kolory Polski”. Rozmowy z Maciejem Janikiem można wysłuchać w niedzielę, 31 stycznia, na profilu Filharmonii Łódzkiej w serwisie społecznościowym Facebook oraz na edukacyjnym profilu FŁ "Od malucha do melomana".

EDUKACYJNY PROFIL FŁ "OD MALUCHA DO MELOMANA"

PROFIL FILHARMONII ŁÓDZKIEJ NA FACEBOOKU

CZARNE CHARAKTERY


Scena z "Holendra tułacza" R. Wagnera. Fot. Ken Howard / Met Opera

Nie wszyscy bohaterowie operowi są piękni, szlachetni i odważnie umierają w obronie szczytnych ideałów.  Niektórzy cynicznie oszukują, dążą do władzy za wszelką cenę albo ukrywają mroczne tajemnice. I takie właśnie trudne postacie, które w niezwykły sposób fascynują widzów, są bohaterami przedstawień operowych wybranych na ten tydzień przez nowojorską Metropolitan Opera. 

Historię szalonego naukowca Fausta, który zaprzedał duszę diabłu, opowiedział muzyką Ch. Gounod ("Faust" - środa, 27 stycznia). W spektaklu z 2011 r. reżyser Des McAnuff akcję opery przeniósł do pierwszej połowy XX wieku.

Bohaterem "Holendra tułacza" R. Wagnera jest przeklęty żeglarz, który na próżno poszukuje miłości kobiety, mogącej wybawić go od cierpień (piątek, 29 stycznia). Rigoletto z dzieła G. Verdiego (sobota, 30 stycznia) to książęcy błazen, który pod maską szyderstwa i drwin ukrywa miłość do  jedynej córki i strach o jej bezpieczeństwo.

Poza tym w programie "Don Giovanni" W.A. Mozarta (poniedziałek, 25 stycznia), "Hrabia Ory" G. Rossiniego (wtorek, 26 stycznia), "Falstaff" G. Verdiego (czwartek, 28 stycznia) i "Makbet" tego samego kompozytora (niedziela, 31 stycznia).

Każda transmisja dostępna jest przez jedną dobę, poza tym czasem dostęp do niej można wykupić. Do harmonogramu transmisji prowadzi link poniżej. Proszę pamiętać o różnicy czasu - do godziny retransmisji w Nowym Jorku należy dodać 6 godzin. Na stronie internetowej Met publikowane są interesujące artykuły na temat wybranych dzieł muzycznych i ich scenicznych realizacji (w języku angielskim).

Filharmonia Łódzka udostępnia bezpłatnie polskojęzyczne programy do transmisji wybranych spektakli Met - link poniżej.

TRANSMISJE Z METROPOLITAN OPERA - HARMONOGRAM

PROGRAMY DO TRANSMISJI NA STRONIE FILHARMONII ŁÓDZKIEJ

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.