WATCH DOCS - jedna z  największych imprez filmowych poświęconych prawom człowieka.

-
30.11.2022
WATCH DOCS

22. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie rozpocznie się 2 grudnia i potrwa dziesięć dni (2-11 grudnia). Pokazy filmów i spotkania z twórcami będą odbywały się w kinach Muranów i Kinoteka w Warszawie – oraz online, na platformie mojeekino.pl.

W programie znalazło się ponad 50 światowej klasy filmów dokumentalnych:

 

  • Konkurs główny

Rewolucja w Chile, dwuznaczny eksperyment z dochodem gwarantowanym w Kenii, zabójstwo dziennikarza, które wywraca do góry nogami słowacką scenę polityczną czy Berlin rozbrzmiewający muzyką tureckich imigrantów - tegoroczny konkurs główny festiwalu WATCH DOCS prezentuje najciekawsze dokumenty z całego świata, dotykające tematu praw człowieka. Choć świat jest tak bardzo zróżnicowany, ludzie na różnych kontynentach mierzą się często z podobnymi problemami. Zagrożeniem dla naszych praw są nie tylko pragnący władzy absolutnej dyktatorzy czy służby specjalne – ale też skorumpowani politycy i rosnące w siłę korporacje.

 

  • Zielony konkurs

Z roku na rok coraz więcej napięć rodzi temat katastrofy klimatycznej. To już nie tylko kłótnie denialistów z ekologami. Coraz wyraźniej widać, że skutki zmian w naturze dotykają całych społeczności, a nawet państw. Napięcia rodzą się przez kurczące się zasoby, suszę i koncentrację dóbr w rękach bogatych i uprzemysłowionych państw. Podkreślając wagę narastającego problemu, obok Konkursu Głównego prezentujemy Zielony Konkurs, a w nim filmy, które przyglądają się gwałtownym procesom, mającym wpływ na życie każdego z nas.Tym razem o nagrodę Zielonego Psa (Green Dog Award) powalczy pięć filmów – wśród nich m.in. obrazy poświęcone ratowaniu zagrożonych gatunków, morskim ekosystemom i przeterminowanemu modelowi postępu opartego na ropie naftowej.
 

  • Chcę zobaczyć

Panorama współczesnego dokumentu poświęconego prawom człowieka. Aktualne tematy i trudne pytania stawiane przez zaangażowanych twórców. Zobaczymy tu m.in. filmy o zbrodniach wojennych w Ukrainie, ale i o pułapkach prywatyzacji systemu domów opieki w Finlandii czy możliwościach i zagrożeniach związanych z używaniem największej światowej platformy social media.

 

  • Nowe Filmy Polskie

Bardziej i mniej znane; krótkie i długie. Najciekawsze naszym zdaniem polskie dokumenty ostatniego sezonu o tematyce społecznej. Od kwestii praw osób LGBTQ+ po dogoterapię dla recydywistów.

 

  • O zwierzętach i ludziach

Podobno miarą naszego człowieczeństwa jest nasz stosunek do zwierząt. Tegoroczna retrospektywa tematyczna poświęcona jest wzajemnym relacjom ludzi i zwierząt. Dlaczego niektóre stworzenia traktujemy jak członków rodziny, jednocześnie odwracając wzrok od warunków w jakich żyją i umierają inne? Wśród bohaterów dokumentów z tej sekcji znalazły się psy czekające na adopcję w schronisku, drapieżne ptaki spadające z nieba w ogarniętej chaosem azjatyckiej metropolii czy zagrożone wyginięciem jaguary w boliwijskiej dżungli.

 

  • Filmy Patricio Guzmána

Tegoroczny laureat Nagrody im. Marka Nowickiego to chilijski mistrz dokumentalnej poezji. Patricio Guzmán od ponad 50 lat realizuje filmy poświęcone pamięci i gwałtownym zakrętom historii swojej ojczyzny. W ramach prezentacji jego twórczości przypomnimy trzy ostatnie filmy, które weszły już do kanonu dokumentu XXI wieku – oraz najnowszy obraz opisujący niedawną chilijską rewoltę, która zmiotła rząd i doprowadziła do zmiany konstytucji kraju.
 

  • Dyskretny urok propagandy

Bezczelne manipulacje stosowane przez Rosję by uzasadnić wojnę z Ukrainą sprawiają, że propaganda ponownie przykuwa uwagę świata. Kolejna odsłona stałego cyklu programu WATCH DOCS poświęconego temu zjawisku zapowiada się w tym roku wyjątkowo interesująco. Wśród tematów m.in. analiza faszystowskiego pseudo-dokumentu do dziś inspirującego artystów i polityków oraz fascynujące spojrzenie za kulisy węgierskiej telewizji pod rządami Orbana.

 

  • Na krótko

W tegorocznym zestawie krótkich dokumentów znalazły się w tym roku m.in. filmy poświęcone sytuacji osób LGBTQ+ w świecie arabskim, młodemu pokoleniu, które ma ochotę na bunt czy fascynująco zmysłowej stronie… porodu.

 

Motywem przewodnim identyfikacji wizualnej tegorocznej edycji festiwalu, stworzonej przez Martę Lissowską, jest dłoń, symbolizująca wołanie o pomoc – ale i zaproszenie do współpracy. Wyciągamy rękę do wszystkich,

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.