WARSZTATY IMPROWIZACJI DLA DZIECI „OPOWIEDZ MI BAJKĘ"
W najbliższy czwartek 7 października rusza kolejna edycja warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, które Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej organizuje od kilku lat w całej Polsce.
Główną ideą projektu jest popularyzacja muzyki naszych czasów oraz improwizacji wśród najmłodszych. Dzieci podczas warsztatów poznają podstawy improwizacji, poznają różnorodne instrumentarium, bawią się pięknie ilustrowanymi książkami i w ten sposób łagodnie wchodzą w świat muzyki współczesnej.
Pierwsze tegoroczne warsztaty odbędą się w ramach olsztyńskiego festiwalu dźwięku dla dzieci „Sonikalia” w dniach 7-9 października. Zajęcia poprowadzą znakomici artyści - harfistka Agata Galik, kontrabasistka Małgorzata Kołcz, kompozytor i pianista Jarosław Siwiński oraz aktor i reżyser sztuk dla dzieci Grzegorz Ociepka.
Szczegóły na stronie organizatora festiwalu: https://sonikalia.pl/program/opowiedz-mi-bajke/
Kolejne warsztaty odbędą się w Wielkopolsce w dn. 4-6.11.
Realizowane od 2016 roku ogólnopolskie warsztaty „Opowiedz mi bajkę” dedykowane są dzieciom w wieku: 3-5 oraz 6-8 lat. Warsztaty prowadzone są w dwóch formach: zajęć rodzinnych (dzieciom podczas zajęć obowiązkowo towarzyszą ich rodzice lub opiekunowie, dzięki czemu temat improwizacji staje się bliższy również dorosłym) oraz w ramach zajęć szkolnych (grupy przedszkolne i klasy 1-3 szkoły podstawowej).
Zajęcia dla dzieci z opiekunami trwają ok. 90 minut i są podzielone na dwie części z kilkuminutową przerwą. Zajęcia przeznaczone dla grup szkolnych i przedszkolnych odbywają się w obecności pedagogów, trwają ok. 50 minut i odbywają się bez przerwy.
Zajęcia prowadzą artyści muzycy, którzy specjalizującymi się w wykonawstwie muzyki współczesnej i improwizacji. Organizatorzy dbają o to, aby każde zajęcia były dla dzieci spotkaniem z innymi instrumentami, niekiedy bardzo rzadko słyszanymi podczas tradycyjnych koncertów.
Zawsze przewidziane jest wspólne muzykowanie. Uczestnicy otrzymują różnego rodzaju instrumenty perkusyjne i pod kierownictwem animatora oraz przy wsparciu muzycznym prowadzących, improwizują.
W drugiej części warsztatów uczestnicy są podzieleni na kilkuosobowe grupy, które gromadzą się wokół książek. Animator publiczności pomaga dzieciom tworzyć opowiadania - na miarę ich możliwości. Tu również rodzice/opiekunowie są niezwykle ważni, ponieważ wspierają najmłodszych, aktywnie biorąc udział w zabawie. Następnie opowiadania te (lub sytuacje na ilustracjach, które zwrócą uwagę dzieci) są przedstawiane dźwiękowo - za pomocą improwizacji, wykonywanej przez artystów muzyków.
Co ważne, muzycy posługują się językiem muzyki współczesnej, wykorzystując różne niekonwencjonalne techniki wydobywania dźwięku, oraz świadomie unikając systemu tonalnego, niepodzielnie panującego w muzyce rozrywkowej. W normalnej sytuacji koncertowej taki język muzyczny jest często odrzucany przez nieosłuchaną z nim publiczność. Jeśli jednak zostaje umiejętnie, często dowcipnie, dopasowany do konkretnej sytuacji czy książkowej ilustracji (np.: „Jak może zabrzmieć ośmiornica uciekająca z akwarium?”), z jego percepcją nie ma żadnego problemu.
Książki, na których opieramy istotną część warsztatów, to książki obrazkowe (graficzne),
z niewielką ilością tekstu lub zupełnie tekstu pozbawione. Zadaniem dzieci jest bowiem samodzielne formułowanie swoich spostrzeżeń, a animatorów - ich muzyczna interpretacja. Staranny dobór wydawnictw powoduje też, że dzieci mają możliwość spotkania z pięknie ilustrowanymi i znakomicie wydanymi książkami - np. serią „Ulica Czereśniowa” (wyd. Dwie Siostry).
W tym roku w ramach dwóch projektów warsztaty odbędą się w: Olsztynie, Krajence, Zakrzewie, Jastrowiu, Bielawie i Warszawie.
Organizatorem wydarzenia jest TOWARZYSTWO MUZYKI WSPÓŁCZESNEJ
Współfinansowanie:
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (program „Kultura Dostępna), Dzielnica Ursynów m.st. Warszawy, Fundacja PZU, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS
* Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
** Sfinansowano ze środków Fundacji PZU
{info. pras}