Warszawa Singera - muzyczne bogactwo kultury żydowskiej!
Już po raz jedenasty zagościł w Warszawie Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Na Placu Grzybowskim i ulicy Próżnej rozbrzmiewać będzie muzyka klezmerska, śpiew kantorów, nie zabraknie projekcji filmowych, warsztatów, spotkań literackich, czy nowoczesnych instalacji artystycznych. Festiwal czerpie z bogactwa i tradycji kultury żydowskiej, konfrontując ją z nowoczesnością i nowymi formami ekspresji artystycznej. Różnorodność gatunków muzycznych zapewnia Festiwalowi wyjątkowe miejsce na mapie polskich i europejskich wydarzeń.
Uroczysta inauguracja Festiwalu będzie miała miejsce 24 sierpnia podczas koncertu kantorów w Synagodze Nożyków. Wystąpią Moshe Fishel, kantor Głównej Synagogi w Monachium, Avraham Kirshenbaum, kantor z Wielkiej Synagogi w Jerozolimie, Elazar Vinograd główny kantor w synagodze Hafetz Haim w Petach Tikvie w Izraelu. Towarzyszyć im będzie Jerusalem Cantors Choir z Izraela, od wielu lat gorąco przyjmowany na całym świecie.
Na Festiwalu Warszawa Singera nie zabraknie muzyki klezmerskiej. 30 sierpnia o godzinie 20.00, rozpocznie się Noc Klezmerów - koncert plenerowy na Placu Grzybowskim, podczas którego zaprezentują się największe osobistości światowej sceny klezmerskiej. Na scenie pojawi się wirtuoz fortepianu i akordeonu Alan Bern (USA/Niemcy), który wraz z wybitnym nowojorskim trębaczem Frankiem Londonem – laureatem nagrody Grammy - przybliży klimat Klezmer Conservatory Band z Bostonu- jednego z najbardziej innowacyjnych i wpływowych projektów w dziejach muzyki klezmerskiej.
W tym roku, po raz pierwszy zaprezentowany zostanie cykl imprez jazzowych pod hasłem „Singer Jazz Festival”, który obejmie kilkanaście wydarzeń. Poświęcone one będą żydowskim muzykom i kompozytorom oraz przewijającym się w jazzowych formach artystycznych motywom muzyki żydowskiej. Od początku ery jazzu, czyli od ponad stu lat, muzycy żydowscy odgrywali niezwykle ważną rolę w rozwoju tego gatunku jako formy sztuki. Nieodłącznie towarzyszące narodowi żydowskiemu trudy w wielu aspektach przypominały próby, których doświadczali twórcy jazzu – Afroamerykanie. Dlatego też nie dziwi fakt, że żydowscy muzycy, poza Afroamerykanami, tworzyli największą grupę kulturowo- etniczną, która nie tylko grała jazz, ale poświęciła mu także swoje życie.
Oprócz licznych wydarzeń muzycznych, literackich, wizualnych czy warsztatów, ważną część stanowić będą spektakle teatralne: dramatyczne, muzyczne i kabaretowe, monodramy oraz czytania performatywne. Na Festiwalu zagoszczą polscy i zagraniczni artyści, m. in. Shmuel Shohat z Izraela ze spektaklem na podstawie „Bajek Robotów”Stanisława Lema, Maia Morgenstern z Teatru Żydowskiego w Rumunii, znana szerokiej publiczności z „Pasji” Mela Gibsona, Olgierd Łukaszewicz, Anna Polony, Wioleta Komar i wielu innych utalentowanych artystów.
Ale, że nie samą muzyką człowiek żyje, podczas Festiwalu obędą się również warsztaty kulinarne, podczas których będzie można nie tylko zasmakować w kuchni żydowskiej, ale i spróbować własnych sił w przygotowywaniu dań.