Walentynkowy wieczór w Filharmonii Krakowskiej

13.02.2020
fot. Aleksandra Ferfecka

Z okazji Dnia Świętego Walentego, Filharmonia Krakowska organizuje specjalny Koncert Walentynkowy wypełniony miłosnym repertuarem. W sobotę 15 lutego 2020 roku o godz. 18.00 w szkole muzycznej im Karłowicza w Nowej Hucie, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą swojego szefa artystycznego Charlesa Olivieri-Munroe’a wykona Suitę z opery Miłość do trzech pomarańczy Prokofiewa, Miłosne czary Manuel de Falli oraz Josefa Suka Bajkę. Gwiazdą wieczoru będzie solistka Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Wanda Franek.

„Przekraczanie granic między światem realnym a fantastycznym w baśniach i legendach nikogo nie dziwi. Osnową dla fabuły jest walka dobra ze złem. Tryumfuje – nierzadko przy ingerencji sił nadprzyrodzonych – to, co szlachetne, piękne i sprawiedliwe. Wszystkie prezentowane dziś kompozycje powstały z inspiracji podobną tematyką. Pisane były z myślą o wykonaniach scenicznych, realizacja których wymaga większego nakładu środków niż wykonanie estradowe. Stąd ich twórcy pokusili się o dokonanie stosownych adaptacji, a te z czasem stały się bardziej popularne niż wersje wyjściowe” – czytamy w tekście Jadwigi Kubieniec zawartym w programie koncertowym. Ale to nie jedyna klamra spinająca prezentowany repertuar. Każdy z tytułów zawartych w programie przywołuje miłosną opowieść. Jest nią choćby abstrakcyjna historia beznadziejnej miłości do trzech pomarańczy zaklętego przez Fata Morganę Księcia, opisana z polotem w operze Prokofiewa, cygańska legenda o miłości Carmela i Candelas nawiedzanej po zmierzchu przez ducha zmarłego męża z baletu-gitanerii Manuela de Falli, czy wreszcie opowiedziana przez Jusefa Suka historia Ksiącia Radúz i Mahuleny, których uczuciu próbuje przeszkodzić zawistna królowa Runa. A wszystko to w aurze zaklęć, tajemnic, metafizycznych znaków i odrealnienia tak bliskiego uczuciu zakochania i wynikającego z niego szczęścia. Dość powiedzieć, że program nietuzinkowy i zgrabnie skrojony na tę wyjątkową okazję.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.