Wakacje w Filharmonii Łódzkiej

24.07.2020
Wakacje w Filharmonii Łódzkiej

Po długich miesiącach  przymusowego odosobnienia i tęsknoty za muzyką wykonywaną na żywo Filharmonia Łódzka może wreszcie powiedzieć, że znowu gra!

Wraz z Marszałkiem Województwa Łódzkiego Grzegorzem Schreiberem zaprasza na koncerty 21. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Przed słuchaczmi osiem koncertów w wakacyjne weekendy, od 26 lipca do 30 sierpnia. Ze względów epidemiologicznych filharmonia rezygnuje z imprez plenerowych, nie będzie też w tym roku atrakcji dodatkowych ani wycieczek. Są za to interesujące programy koncertowe w wykonaniu artystów Orkiestry i Chóru Filharmonii Łódzkiej oraz gości.   

Rozpoczynamy już w najbliższą niedziele, 26 lipca, koncertem w archikolegiacie w Tumie, gdzie wielokrotnie gościł nasz festiwal i gdzie zawsze rodziły się wyjątkowe artystyczne emocje. Program wypełnią pieśni i arie z oper Stanisława Moniuszki: „Halki”, „Verbum nobile”, „Strasznego Dworu” i „Flisa”. Wystąpią: Patrycja Krzeszowska-Kubit – sopran, Olga Maroszek – mezzosopran, Tomasz Rak – baryton oraz "Apertus Quartet" w składzie: Marta Kalińska-Strasińska, Anna Skowronek-Gruszczyńska, Małgorzata Sowierka-Chmiel, Maria Katarzyna Filipiak. Później odwiedzimy między innymi sanktuarium w Wielkiej Woli - Paradyżu, farę w Piotrkowie Trybunalskim i kościół księży orionistów w Zduńskiej Woli, by zakończyć 30 sierpnia koncertem w łódzkiej bazylice archikatedralnej. W programie koncertów między innymi "Cztery pory roku" Antonia Vivaldiego, Orawa" Wojciecha Kilara i Stabat Mater Giovanniego B. Pergolesiego.Wieczór finałowy uświetni występ fenomenalnego basa-barytona Tomasza Koniecznego. Szczegółowy repertuar wszystkich koncertów znaleźć można na stronie internetowej.

Jak zawsze wstęp na koncerty Kolorów Polski jest wolny. Ze względów epidemiologicznych organizatorzy zmuszeni byli jednak ograniczyć liczbę miejsc i dlatego obowiązują jednoosobowe imienne zaproszenia oraz oświadczenia o stanie zdrowia. Można je otrzymać:
- w kasie Filharmonii Łódzkiej od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-14.00, począwszy od jutra (środa);
- drogą mailową, pisząc do Filharmonii Łódzkiej na adres [email protected]; otrzymane mailem oświadczenie należy wypełnić, wydrukować wraz z zaproszeniem i oba dokumenty zabrać ze sobą na koncert.

W przypadku wolnych miejsc niezapisani wcześniej słuchacze będą mogli otrzymać zaproszenie i oświadczenie w punkcie informacyjnym festiwalu, który będzie czynny półtorej godziny przed koncertem. 
Prosimy też o zapoznanie się z zaleceniami epidemiologicznymi.
Szczegółowych informacji udziela Biuro Obsługi Słuchacza Filharmonii Łódzkiej:
[email protected] 42 664 79 99, 693 308 085
[email protected] 42 664 79 79, 732 749 999

Trwa lipiec odkrywców

Pobierz obrazki

W drugiej części Lipca Odkrywców zobaczyć będzie można między innymi odcinki Orkiestrownika - nowoczesnego przewodnika po muzyce klasycznej w formie bezpłatnej aplikacji mobilnej, przybliżającego uczniom świat orkiestry, instrumentów, muzyków, dyrygenta, prób i koncertów. W najbliższych dniach pojawi się film, w którym o roli dyrygenta opowiada polski mistrz batuty Jerzy Maksymiuk. Filharmonia zamieszcza też edukacyjne podcasty z Polskiego Radia na tematy muzyczne - tym razem prof. Bartosz Korzeniewski i Marcin Majchrowski opowiadają o tym, jaką rolę w życiu Chopina odegrała Georges Sand. Nie zabraknie kolejnych części cyklu "Nasłuchiwanie online" - tym razem rozmowa z sopranistką Iwoną Sobotką - i materiałów prezentujących nasze zajęcia i wydarzenia.
Filharmonia mówi: "Malujemy wakacje muzyką!"

PROFIL "OD MALUCHA DO MELOMANA" NA FACEBOOKU

Wielki teatr w operze

Pobierz obrazki
W tym tygodniu retransmisjami z nowojorskiej Met najbardziej usatysfakcjonowani będą miłośnicy wielkiej literatury. Autorzy librett często inspirowali się nowelami lub sztukami teatralnymi, co owocowało wybitnymi dziełami muzycznymi. Kompozytor włoski Giuseppe Verdi szczególnie upodobał sobie dramaty  Szekspira. Spośród trzech jego oper opartych na sztukach angielskiego dramaturgu zobaczyć można w tym tygodniu dwie: "Makbeta" (środa, 22 lipca) i "Falstaffa" (piątek, 24 lipca). Muzyczną odsłonę przesławnego dramatu młodych kochanków - "Romea i Julię" - stworzył przedstawiciel francuskiej opery lirycznej Charles Gounod (czwartek, 23 lipca). Dzieło teatralne stała się też inspiracją dla popularnej opery komicznej "Cyrulik sewilski" Gioacchina Rossiniego - autor libretta oparł się na sztuce XVIII-wiecznego francuskiego dramaturga Pierre'a Beaumarchais. Każdy spektakl jest dostępny na stronie Met przez jedną dobę od transmisji. Na stronie FŁ publikowane są pogramy do przedstawień w formie plików pdf.

Oprócz bezpłatnych retransmisji przedstawień Metropolitan Opera, która zawiesiła działalność na żywo do końca roku kalendarzowego, organizuje koncerty największych gwiazd swojej sceny, transmitowane na żywo w internecie. W cyklu "Met Stars Live in Concert" można zobaczyć występy solowe i duety, nagrane w pięknych miejscach i zabytkowych budynkach w różnych częściach globu. Bilet na recital online kosztuje 20 $, a koncert można obejrzeć w ciągu 12 dni od zakończenia transmisji. Obecnie dostępny jest występ Jonasa Kaufmanna.

Na zdjęciu Maria Guleghina jako Lady Makbet i Željko Lučić w roli tytułowej w operze "Makbet" Verdiego. Fot. Ken Howard/Metropolitan Opera

HARMONOGRAM RETRANSMISJI NA STRONIE MET

BILETY NA RECITALE GWIAZD MET ONLINE ORAZ HARMONOGRAM

PROGRAMY DO SPEKTAKLI NA STRONIE FILHARMONII ŁÓDZKIEJ

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.