"W kratkę" - nowa wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
10 września w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otwiera się wystawa rodzinna „W kratkę”. Ekspozycja przygotowana z myślą o dzieciach i ich najbliższych została umiejscowiona w zabytkowej willi letniskowej. Jej klimatyczne wnętrza wypełnione obiektami inspirowanymi kratką tworzą strefę odpoczynku i swobodnego bycia razem.
Punktem wyjścia do stworzenia wystawy była kraciasta, robotnicza chusta noszona niegdyś przez kobiety w fabrykach. Używana jako nakrycie głowy, osłaniano nią także ramiona. Wykonana z wełny, zapewniała ciepło i ochronę przed kurzem. Teraz stała się źródłem inspiracji dla współczesnych artystek i artystów oraz projektantek i projektantów, którzy na potrzeby wystawy przygotowali obiekty i instalacje nawiązujące do chusty w kratę.
- Fascynują mnie proste, zwyczajne przedmioty. Takie, jak ta niepozorna chusta robotnicza, którą zobaczyłam kiedyś w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Kraciasta, szarobura chusta stała się dla mnie kopalnią skojarzeń i wątków do rozwinięcia, bo w zwykłych przedmiotach tkwi moc - mówi Magdalena Kreis, kuratorka wystawy.
Kuratorka wystawy zaprosiła do współpracy cztery artystki i duet projektowy. Każda z osób w swojej praktyce twórczej posługuje się innymi środkami wyrazu i na swój sposób podjęła się interpretacji motywu przewodniego. Na wystawie zobaczymy cykl 9 ilustracji stworzonych przez Iwonę Chmielewską, autorkę i ilustratorkę książek dla dzieci i dorosłych. Tłem wszystkich prac jest wzór kraciastej chusty, a kolejne obrazki układają się w pełną czułości historię inspirowaną babcią artystki.
Magdalena Karpińska przygotowała instalację składającą się z czterech malowanych ręcznie jedwabnych pasów, tworzących trójwymiarową kratkę. Jej praca nawiązuje do splotów – czyli przeplatających się regularnie nitek wątku i osnowy, które jak kratka, porządkują przestrzeń, ale także do społecznych relacji i więzi.
Projektantka Magda Jurek, znana jako Pani Jurek, stworzyła unikatową instalację świetlną, którą wkomponowała w przeszkloną werandę w willi. Zaprojektowana przez nią lampa zbudowana została z ceramicznych powtarzalnych form w kształcie krzyżyków. Całość tworzy efekt gry świateł - naturalnego i sztucznego.
Kolejną pracą zaprezentowaną w przestrzeni wystawy jest haft oraz animowany film stworzony na jego podstawie. Autorką haftu jest Monika Drożyńska, artystka, która eksperymentuje z językiem i haftuje krótkie, dające do myślenia teksty. Na wystawę „W kratkę” wyhaftowała nazwy różnych rodzajów chust używanych jako element stroju w różnych kulturach i częściach świata.
Do udziału w wystawie zostali zaproszeni również projektanci Ewa Bochen i Maciej Jelski tworzący wspólnie Kosmos Project. Na co dzień projektują meble, dywany, tkaniny czy kwietniki. Na ekspozycję zaprojektowali serię siedzisk, które są rozstawione w różnych częściach willi, zapraszając, by się tu rozgościć i odpocząć. Ich podstawą jest kratownica, a obicia wykonano z wzorzystych tkanin zainspirowanych chustą w kratkę.
Ewa i Maciej zaprojektowali także plenerową rzeźbę o nazwie „Chusta” znajdującą się tuż obok willi. Poprzez swą ażurową formę i pofalowany kształt wydaje się lekka i elastyczna, choć wykonana została z metalu i łańcuchów.
Na wystawie można będzie zobaczyć także oryginalne chusty robotnicze pochodzące z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Rozmieszczone w przestrzeni willi obiekty współgrają z jej wystrojem i architekturą, tworząc miejsce przyjazne dla dzieci i ich opiekunów.
- Dzieci są wymagającymi odbiorcami kultury, szczególnie w obecnych czasach, kiedy uwaga najmłodszych jest rozproszona, a wokół zbyt dużo bodźców i rozrywki, która nie rozwija. Chcieliśmy stworzyć inspirującą przestrzeń dla dzieci i ich opiekunów, która zachęci ich do twórczych rozmów w swobodnej atmosferze. Wystawa „W kratkę” poprzez swoją otwartą formę, ma skłaniać najmłodszych do odkrywania w sobie wrażliwości na sztukę – mówi Aneta Dalbiak, dyrektorka Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Klimatyczne wnętrza ponad 100-letniej willi, pełne witraży, przeszkleń i zakamarków w relacji z dziełami sztuki tworzą niepowtarzalną przestrzeń, w której można odpocząć i po prostu pobyć ze sobą. Interaktywne elementy wystawy oraz pytania, którymi opatrzona jest każda z prezentowanych prac, zachęcają do poruszania różnych tematów i twórczej wymiany myśli.
Wystawa „W kratkę” otwiera jednocześnie działalność edukacyjną w willi, w której będą regularnie odbywać się warsztaty i spotkania, nie tylko dla dzieci.
W kratkę
wystawa rodzinna w letniskowej willi
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Wystawę będzie można oglądać: do 5 maja 2024 r. Udział biorą: Iwona Chmielewska, Monika Drożyńska, Pani Jurek, Magdalena Karpińska, Kosmos Project Kuratorka: Magdalena Kreis Producentka kreatywna, koordynatorka projektu: Magdalena Gonera Producentka wykonawcza: Teofila Włodarczyk Identyfikacja graficzna: Studio Lekko
Wystawę „W kratkę” dofinansowano ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Miasta Łodzi.
„Chusta” Kosmos Project – zakup projektu i realizacja rzeźby w przestrzeni Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej Dofinansowano w ramach Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022” oraz ze środków Miasta Łodzi.
{info. pras/}