W kościele rządzą kobiety [patronat]

22.10.2014

Sześć wybitnych kobiet Kościoła: Hildegarda z Bingen, Klara z Asyżu, Teresa z Lisieux, Edyta Stein, Gianna Beretta Molla, Matka Teresa z Kalkuty. Siedem listów, które stały się punktem wyjścia do napisania przejmującej muzyki chóralnej. Ponadto: jedna dyrygentka, dwudziestu wokalistów, jedna oboistka, sześć kompozytorek, liczna grupa błogosławionych i świętych przywołanych w kompozycji Litania. Wreszcie jedna kobieta Pierwszego Przymierza, Rut, i jej najpiękniejsze słowa wyśpiewane przez chór gromadzący wokalistów czołowych warszawskich zespołów wokalnych.

Ten niecodzienny projekt muzyczny zainicjowała młoda warszawska dyrygentka chóralna, Teresa Gręziak. Na co dzień związana z Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym, zespołem działającym od 50 lat przy kościele akademickim św. Anny w Warszawie, zaprosiła do współpracy interesujące młode kompozytorki, związane obecnie bądź dawniej z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Razem chcą stworzyć jedyny w swoim rodzaju projekt będący hołdem dla znaczących postaci kobiecych Kościoła Katolickiego. Jego finałem będzie wyjątkowy koncert muzyki chóralnej. Utworom napisanym specjalnie na tę okazję towarzyszyć będzie komentarz przygotowany przez Zuzannę Flisowską, doktorantkę Wydziału Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim, kończącą teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym Collegium Bobolanum w Warszawie.
Z komentarza:
Kiedy sięgamy do dawnych tekstów duchowej tradycji Kościoła, chcemy przez rozmaitość spojrzeń na Boże Objawienie, zrozumieć z niego coś więcej, niż gdybyśmy patrzyli tylko własnymi oczami. Chcemy dzięki przeżyciom i myślom ludzi innych czasów, kultur, narodowości i języków zrozumieć coś więcej z uniwersalnego doświadczenia człowieka wierzącego. Obecność pełnego chóru tych głosów jest ważna nie tylko z antropologicznego, ale i teologicznego punktu widzenia. Kościół jednak, który żyje w niedoskonałym świecie, wikła się nierzadko w jego kulturowe ograniczenia. W tym uwikłaniu głos osób społecznie słabszych często bywał w Kościele ledwie słyszalny. Dlatego duchowe, a przede wszystkim intelektualne dziedzictwo wielkich kobiet Kościoła wciąż jeszcze pozostaje jego ukrytym bogactwem. Twórcy projektu “Kobiety Kościoła” inspirując się ich słowami, czerpią z tego skarbca, by ucieszyć się jego różnorodnością.

Patronem medialnym wydarzenia jest Presto

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.