W dążeniu do doskonałej emocji ["Perfekcjonista": nowy album Jerzego Maksymiuka i Sinfonii Varsovii]

07.04.2021
W dążeniu do doskonałej emocji ["Perfekcjonista": nowy album Jerzego Maksymiuka i Sinfonii Varsovii]

Bez Polskiej Orkiestry Kameralnej, a tym samym Jerzego Maksymiuka, nie powstałaby Sinfonia Varsovia. By uczcić 85. urodziny wybitnego Dyrygenta oraz historię jego wieloletniej przyjaźni z orkiestrą, powstała płyta Perfekcjonista. Premiera albumu odbędzie się 9 kwietnia, w dniu urodzin Artysty. Tego samego dnia o godz. 12.00 podczas spotkania w salonie Państwa Maksymiuków, Maestro opowie o płycie i okolicznościach jej powstania. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na Facebooku i kanale YouTube Sinfonii Varsovii.

Na płycie znalazły się utwory przeznaczone na orkiestrę smyczkową i solistów. W ich interpretacji Jerzy Maksymiuk i Sinfonia Varsovia nie dążą jedynie do perfekcji wykonawczej. Interesuje ich przede wszystkim ujawnienie emocji, które dzięki precyzyjnemu prowadzeniu orkiestry i indywidualnym umiejętnościom oraz wrażliwości wykonawców stają się dostępne słuchaczowi.

Pierwsze dwa utwory to preludia Claude’a Debussy’ego w opracowaniu Jerzego Maksymiuka: La fille aux cheveux de lin oraz Des pas sur la neige. W tej interpretacji usłyszymy lekkość i transparentność, które ze starannością wydobywa z partytury dyrygent. Kolejna kompozycja to Fantazja na temat Thomasa Tallisa Ralpha Vaughana Williamsa. Dzięki bogatej fakturze jest ona idealnym utworem dla dyrygenta uwielbiającego zagłębiać się w szczegóły i szlifować detale, jakim z całą pewnością jest Maksymiuk. Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika, kolejna pozycja na płycie, powstał w 1972 roku. Utwór o bardzo charakterystycznym brzmieniu jest polem do popisu zarówno dla solisty (Jakuba Haufy, koncertmistrza Sinfonii Varsovii), jak i orkiestry, którzy w każdej części muszą wykazać się innymi umiejętnościami technicznymi i nieco odmienną wrażliwością. Liście gdzieniegdzie spadające, numer 7 na płycie, to utwór skomponowany w 2011 roku na fortepian i orkiestrę kameralną przez samego Jerzego Maksymiuka, który wykonał także partię fortepianu. Na koniec kompozycja Wojciecha Kilara, Orawa. Mimo swojej prostoty, nie jest dziełem łatwym do zadyrygowania. Dyrygent mierzył się z nią ponad stukrotnie, a na płycie Perfekcjonista mamy okazję posłuchać jego ostatniej próby.

- Maksymiuk jest niepowtarzalny, Maksymiuk jest wyjątkowy. Kto choć raz się z nim zetknął, wie, na czym fenomen Jerzego Maksymiuka polega. Szczególna wrażliwość artysty skrywa się gdzieś głęboko i budzi się w chwili, kiedy pojawia się muzyka – pisze w omówieniu do płyty Marcin Majchrowski, zaznaczając, że Jerzy Maksymiuk to artysta kompletny. Dyrygent, pianista i kompozytor. W tych rolach pokazuje na płycie jedyną w swoim rodzaju wrażliwość.

O wydawnictwie podczas spotkania urodzinowego z salonu Państwa Ewy i Jerzego Maksymiuków będą opowiadać gospodarze wraz z zaproszonymi gośćmi: solistą Jakubem Haufą, dziennikarką Agatą Kwiecińską i dyrektorem Sinfonii Varsovii Januszem Marynowskim. Transmisja online będzie dostępna na Facebooku i kanale YouTube Sinfonii Varsovii 9 kwietnia o godzinie 12.00.

Płyta będzie dostępna w salonach Empik (dostępna również w preorderze), na stronie www.sinfoniavarsovia.org oraz w wybranych serwisach streamingowych.

Lista utworów:

Claude Debussy

1. Preludium La fille aux cheveux de lin na orkiestrę smyczkową (1910) aranżacja Jerzy Maksymiuk

2. Preludium Des pas sur la neige na orkiestrę smyczkową (1910) aranżacja Jerzy Maksymiuk

Ralph Vaughan Williams

3. Fantazja na temat Thomasa Tallisa na dwie orkiestry smyczkowe (skomponowana w 1910; poprawiona w 1919)

Andrzej Panufnik

Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową (1971)

4. I. Rubato

5. II. Adagio

6. III. Vivace

Jerzy Maksymiuk

7. Liście gdzieniegdzie spadające na orkiestrę kameralną i fortepian (2011)

Wojciech Kilar

8. Orawa na kameralną orkiestrę smyczkową (1986)

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.