VII JESIENNA TRASA KONCERTOWA MŁODEJ POLSKIEJ FILHARMONII

25.10.2017
VII JESIENNA TRASA KONCERTOWA MŁODEJ POLSKIEJ FILHARMONII

Młoda Polska Filharmonia, jedna z najpopularniejszych młodzieżowych orkiestr symfonicznych w Polsce, kierowana przez Adama Klocka, laureata nagrody GRAMMY, 11 listopada 2017 r. rozpoczyna swoje kolejne, siódme już jesienne tournée.

Inauguracyjny koncert odbędzie się w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Następnie muzycy wystąpią z koncertem w Puławach w ramach 8. Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata (12 listopada), w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina (13 listopada) i Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (14 listopada). Trasa zakończy się 15 listopada koncertem finałowym w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W programie jesiennego cyklu znalazły się następujące utwory: Koncert potrójny na fortepian, skrzypce i wiolonczelę C-dur op. 56 oraz VII Symfonia Ludwiga van Beethovena, koncert na altówkę G-dur Georga Philippa Telemanna, Symfonia D-dur Wojciecha Dankowskiego oraz uwertura do odnalezionej niedawno opery „Aleksanderi Apelles” Karola Kurpińskiego. Jednoaktówka kompozytora „Krakowiaków i Górali” wystawiona została po raz pierwszy w Teatrze Narodowym w marcu 1815 r. Przez ponad 200 lat nie była wykonywana, uchodząc za dzieło zaginione. Współczesna premiera opery „Aleksander i Apelles” miała miejsce w październiku 2017 r. w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, gdzie wykonała ją Orkiestra Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka. Stało się to możliwe za sprawą odkrycia dokonanego przez Wojciecha Czemplika, dyrektora festiwalu Musica Sacromontana, który partyturę i libretto odnalazł w dwóch różnych bibliotekach.

W utworze Telemanna zaprezentuje się gość specjalny jesiennej trasy koncertowej Roman Spitzer, światowej sławy altowiolista, wieloletni solista Israel Philharmonic Orchestra, obecnie pełniący funkcję pierwszego altowiolisty w Rotterdam Philharmonic Orchestra, którą kieruje Yannick Nézet-Séguin, jeden z najlepszych współczesnych dyrygentów.

Solistami w Koncercie potrójnym Beethovena będą wybitnie uzdolnieni polscy muzycy młodego pokolenia: skrzypaczka Celina Kotz, wiolonczelistka Zuzanna Sosnowska i pianista Aleksander Dębicz. Wszyscy troje byli stypendystami programu Agrafka Muzyczna, który stał się początkiem Młodej Polskiej Filharmonii.

Wszystkimi koncertami podczas jesiennego tournée dyrygować będzie Adam Klocek, będący dyrektorem artystycznym Młodej Polskiej Filharmonii od początku jej istnienia. Artysta jest laureatem prestiżowej nagrody GRAMMY 2014 za płytę „Night in Calisia”. Od 2006 r. pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej, w roku 2012 został również dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej. Krzysztof Penderecki wyraził opinię, że Adam Klocek to „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji”. W 2013 r. otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, a w 2014 Srebrny Medal „Gloria Artis” z rąk Ministra Kultury.

Wydarzenie jest objęte patronatem Presto

{info. pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.