Uwerturki - książeczki o muzyce dla najmłodszych

Nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazały się właśnie pierwsze trzy książeczki z serii Małe PWM – ­­Uwerturki. Kolorowe, kartonowe publikacje powstały dla najmłodszych czytelników – dzieci powyżej drugiego roku życia.

Uwerturki to seria książeczek przeznaczonych dla najmłodszych melomanów, które w sposób odpowiedni do wieku czytelników wprowadzają ich w świat instrumentów muzycznych. Odwołując się do pojęć, które dziecko nabywa wraz z rozwojem mowy, autorki przedstawiają rozmaite aspekty muzyki – od kształtu i koloru instrumentów po sposób wydobycia z nich dźwięku. Każda z książeczek zawiera krótką narrację skierowaną bezpośrednio do czytelnika, dzięki czemu lektura staje się wspólną przygodą rodzica i dziecka w myśl zasady, aby uczyć bawiąc.

Na serię Uwerturki składają się trzy bajki dla najmłodszych: Muzyka z patyka, czyli skąd się biorą dźwięki?, Koło, trójkąt i pięć linii, czyli jaki kształt ma muzyka? oraz Czarno na białym, czyli jaki kolor ma muzyka?, które nie tylko uczą, ale także cieszą oko pięknymi i barwnymi ilustracjami. Wykonane są z trwałego kartonu, dzięki czemu świetnie nadają się nie tylko do wspólnego czytania z opiekunem, ale i samodzielnej zabawy.

Muzyka z patyka, czyli skąd się biorą dźwięki? odpowiada na pytanie: co sprawia, że instrumenty muzyczne grają? Na kolejnych kartach poznajemy odmienne sposoby wydobycia dźwięków, które pozwalają odróżnić od siebie kolejne grupy instrumentów. Dowiadujemy się także, jak różnorodne są materiały z których buduje się instrumenty, a także, że cisza to też muzyka!

Koło, trójkąt i pięć linii, czyli jaki kształt ma muzyka? ukazuje rozmaitość form, jakie przybierają instrumenty. Oprócz kształtów geometrycznych autorki pokazują małym czytelnikom także inspiracje ze świata przyrody w postaci dobrze znanych im zwierząt.

Czarno na białym, czyli jaki kolor ma muzyka? wprowadza maluchy w świat barwy pokazując kolory świata muzyki – dźwięków, instrumentów, strojów wykonawców, a nawet batuty dyrygenta.

Autorka: Kalina Cyz

Ilustracje: Jagoda Charkiewicz

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów