Uważniej [Wystawa Mai Baranowskiej]

-
24.05.2021

Prace graficzne stworzone przez Maję Baranowską w latach 2019-2021, z cyklu "Uważniej" są wynikiem obserwacji linii papilarnych, będących oczywistym znakiem identyfikującym tożsamość ludzką. Odciski dłoni i palców stały się subiektywnym przekazem, zaznaczeniem obecności w świecie, ale i swoistym sposobem zatrzymania tak chwili, jak i przeżycia zmysłowego związanego z dotykiem.

Odciśnięcie dłoni jest dla artystki najprostszą, łatwo czytelną i indywidualną formą ekspresji – trwałym śladem obecności. Faktura dłoni i faktura materiału, moment zetknięcia dwóch form i efekt owego połączenia – odcisk. Współistnienie zależne zewnętrzności i tego co wewnętrzne, znamienia fizycznej obecności i ekspresji własnego ja. Połączenie pierwiastka materialnego i duchowego w obrazie. Powiększony odcisk dłoni – skala makro przedstawia mój własny mikrokosmos, zanurzony w makrokosmosie otaczającej nas rzeczywistości. Życie pędzi nieubłaganie przynosząc nierzadko poczucie bezsilności wobec mechanizmów zewnętrznych – dobrze jest wtedy zatrzymać się na moment, dostrzec to, co ważne. Uważniej przyjrzeć się, choćby własnym dłoniom i dostrzec ich piękno.

Każdy człowiek jest sam w sobie wyjątkowy i niepowtarzalny, tak samo jak niepowtarzalne są linie papilarne i osobiste przeżycia zmysłowe odbiorców, interpretujących grafiki.

Maja Baranowska 

Maja Baranowska
UWAŻNIEJ

czas trwania wystawy: 10.06 – 4.07.2021 | sala kameralna
organizator: BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
www.bwa.olsztyn.pl

 

  • W związku z panująca sytuacją otwarcie wystawy, które odbędzie się 10 czerwca (czwartek), dostępne będziei w wersji online o 18:00 na  Facebooku oraz kanale YouTube BWA w Olsztynie.

  • Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od piątku – 11.06.2021 r.

Maja Baranowska urodziła się w Olsztynie w 1962 r. W 1989 r. ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, otrzymując dyplom z wyróżnieniem w pracowni serigrafii prof. Bohdana Przybylińskiego. Kwalifikacje I stopnia uzyskała w 1998 r. na Wydziale Grafiki w ASP w Warszawie. Stopień doktora habilitowanego sztuki uzyskała na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku w 2013 r. Obecnie pracuje w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
w Olsztynie. Autorka wielu wystaw indywidualnych, brała udział w wystawach zbiorowych w Polsce
i za granicą w: USA, Danii, Francji, Rosji, Litwie, Ukrainie, Włoszech i Chorwacji. Laureatka szeregu nagród i wyróżnień. Zajmuje się grafiką warsztatową - techniką wklęsłodruku, wypukłodruku oraz druku pigmentowego.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.