Utopia wojny [premiera spektaklu Mironlandia]

Spróbujmy mówić o wojnie jako o rodzaju utopii, momencie w którym, kategorie zła i dobra w końcu określone są wyraźnie. Wspólny wróg natomiast daje nam możliwość solidaryzacji. Buduje siłę i więzi, o które byśmy siebie wcześniej nie posądzali.  Jesteśmy, razem, blisko, niezależnie od wszystkiego, co dzieliło nas do tej pory.

W spektaklu poszukamy odpowiedzi na pytanie: jak wyglądało codzienne życie podczas powstania. Czy jest wówczas przestrzeń na rzeczy zwykłe, codzienne konflikty, ekscytacje, zwątpienia i nadzieje. Czy w czasie wojny ktoś się bawi? W co się bawi? I czym mogą stać się wojenne gry?

1. sierpnia we wtorek 1944 roku było niesłonecznie, mokro, nie było za bardzo ciepło. W południe chyba wyszedłem na Chłodną (moja ulica wtedy, numer 40) i pamiętam, że było dużo tramwajów, samochodów, ludzi i że zaraz po wyjściu na rogu Żelaznej uświadomiłem sobie datę - 1 sierpnia - i pomyślałem sobie chyba słowami: “1 sierpnia - święto słoneczników”. - A na jakim skojarzeniu słoneczniki? Bo, że wtedy kwitną i nawet przekwitają, bo dojrzewają… I to, że byłem wtedy bardziej naiwny i sentymentalny, niewycwaniony, po czemu i czasy były, naiwne, pierwotne, nieco beztroskie, romantyczne, podziemne, wojenne, więc… Ale ten żółty kolor musiał w czymś być - światło tej niepogody z dobijaniem słońca na tramwajach czerwonych, jak to w Warszawie.

Miron Białoszewski, „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”

MIRONLANDIA

Premiera spektaklu | 18 listopada 2019 godz. 15:00 | Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich, ul. Nowolipie 22

Twórcy:

Aleksandra Skorupa / Pamela Leończyk / Tomasz Schaefer / Kamila Banasiak / Sylwia Boroń / Sebastian Dudała / Maciej Dmochowski / Mikołaj Mikołajczyk / Marta Seredyńska
oraz Powstańcy Warszawscy z Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich Nowolipie 22

scenariusz na podstawie: „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, „Miron. Wspomnienia o poecie” Hanny Kirchner, „Wycieczki do Egiptu” Mirona Białoszewskiego, „Sierpniowe dziewczęta ‘44” Patrycji Bukalskiej

produkcja: Fundacja Rezonanse Kultury

współpraca: Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich Nowolipie 22 (prowadzony przez Stowarzyszenie Monopol Warszawski i Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, finansowany ze środków m.st. Warszawy)

patronat medialny: Teatr dla Wszystkich, Presto. Muzyka Film Sztuka, Informator Stolicy

spektakl powstał w ramach projektu „Opowieści o powstaniu po Powstaniu”.

dofinansowano ze środków m.st. Warszawy

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów