Usłyszeć Wszechświat - czyli kosmiczne widowisko w nowoczesnym budynku Focus

02.11.2018
fot. arch. org

Już 2 grudnia w budynku Focus w Warszawie 170 artystów Polskiej Orkiestry Radiowej, Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego, Chóru Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Chóru Tibi Domine i Zespołu Wokalistyki Chóralnej UMFC pod dyrekcją Michała Klauzy wykona suitę „Planety” Gustawa Holsta oraz fragmenty poematu symfonicznego Ryszarda Straussa „Tako rzecze Zaratustra”. Koncert będzie ilustrowany multimedialnym pokazem animacji i fotografii kosmosu na ekranie kinowym. Wydarzenie będzie drugą odsłoną cyklu koncertów „Moc Klasyki”.

W trakcie koncertu przy dźwiękach suity „Planety” Gustawa Holsta publiczność wyruszy w muzyczną podróż ku kresom Wszechświata odwiedzając po drodze wszystkie planety Układu Słonecznego. Narrację w trakcie koncertu poprowadzą znani popularyzatorzy astronomii z Torunia: Jerzy Rafalski i Piotr Majewski. W kulisy powstania muzyki wprowadzi Magda Miśka-Jackowska.

Przełomowe dzieło w karierze Gustawa Holsta zostało przyjęte z ogromnym entuzjazmem i stało się największym sukcesem kompozytora. „Planety” są jednym z najczęściej grywanych utworów brytyjskich, a swojemu autorowi zapewniły sławę i trwałe miejsce w historii muzyki. Suita Gustawa Holsta to przykład niezwykłego mariażu muzyki, astronomii i astrologii, którymi kompozytor zainteresował się na początku XX wieku. Trwające około 50 minut dzieło na orkiestrę symfoniczną i chór żeński składa się z siedmiu autonomicznych części: Mars, Wenus, Merkury, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun opisujących planety oraz nawiązujących do ich znaczenia w astrologii. Pojawiający się w finale chór imituje głosy aniołów śpiewających w odległym, niebiańskim empireum Boga, których echo zatraca się powoli w nieskończoności Wszechświata.

Wspaniałą podróż w świat muzyki klasycznej i w głąb niezbadanych obszarów kosmosu rozpocznie słynny fragment z poematu symfonicznego „Tako rzecze Zaratustra” Ryszarda Straussa, dziś znany powszechnie jako motyw otwierający film Stanleya Kubricka „2001: Odyseja Kosmiczna”. Jego przyprawiające o dreszcze pierwsze dźwięki obrazują harmonię i bezkres kosmosu.

Zachęcamy do przeżycia międzyplanetarnej wędrówki, w trakcie której piękno muzyki klasycznej połączy się z urokiem nowoczesnej architektury biurowca Focus i z refleksją nad ogromem Wszechświata.

2.12.2018 (niedziela)

Budynek Focus w Warszawie
al. Lecha Kaczyńskiego 26
godzina 17:00

Bilety w cenie od 49 zł do 299 zł dostępne na www.MocKlasyki.pl oraz w serwisach www.Biletyna.pl oraz www.eBilet.pl.

{info. pras}

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.