Tydzień koncertów kameralnych online w Filharmonii Krakowskiej
W związku z zamknięciem działalności instytucji kultury w przeciągu najbliższych kilka tygodni, począwszy od 7 listopada br., Filharmonia Krakowska przeniosła swoją działalność do przestrzeni internetowej. W trybie online publiczność miała okazję wysłuchać koncertu patriotycznego, transmitowanego z sali koncertowej przy ulicy Zwierzynieckiej 1 w dniu Narodowego Święta Niepodległości oraz w ostatnią sobotę – 14 listopada br., kiedy odtworzony został w części program koncertu, zagranego z sukcesem przez Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej pod batutą Michała Maciaszczyka w wiedeńskim Musikverein we wrześniu tego roku.
W tym tygodniu Filharmonia Krakowska zaplanowała dwa projekty kameralne online. Pierwszy z nich, Koncert Uniwersytecki, odbędzie się w środę 18 listopada br. o godzinie 19.00. Podczas koncertu retransmitowanego z Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, zespół instrumentalistów w składzie Paweł Nyklewicz – obój, Paweł Stawarski – skrzypce, Błażej Michna – altówka oraz Franciszek Pall – wiolonczela wykona dwa kwartety obojowe – KV 370 Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz pierwszy z opusu ósmego autorstwa Carla Philippa Stamitza. W części słownej, która każdorazowo towarzyszy projektom z tej serii organizowanym przez Filharmonię Krakowska wespół z Uniwersytetem Jagiellońskim, dr Wojciech Maria Marchwica, wykładowca wydziału muzykologii, wygłosi wykład zatytułowany „Gwiazda wieczoru – obój!”
Drugi z projektów kameralnych to koncert online, jaki będzie miał swoją emisję w sobotę, 21 listopada br. o godz. 18.00 z sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej. W przedsięwzięciu biorą udział muzycy na co dzień grający w Orkiestrze Filharmonii – skrzypkowie Joanna Konarzewska i Szymon Naściszewski, altowiolistka Marta Czepielowska, wiolonczelista Michał Dąbek oraz Duszan Korczakowski grający na kontrabasie. Do projektu zaproszony został ponadto pianista Michał Francuz. W programie koncertu znalazły się dzieła Franza Schuberta – Quartettsatz c-moll D 703 oraz słynny Kwintet fortepianowy A-dur op. 114 D 667 zatytułowany „Pstrąg”.
Oba koncerty prezentowane będą za pośrednictwem filharmonicznego kanału YouTube. Bilety online umożliwiające uczestnictwo w wydarzeniach sprzedawane są wyłącznie internetową i przesyłane w godzinie poprzedzającej koncert.
{info. pras}