Trzy Marie - gotyckie rzeźby zabierają głos
Przed nami premiera spektaklu/oratorium pt.: „Trzy Marie” w wykonaniu zespołu Les Femmes na żywo i w wersji online. Już 13 września będziemy mieli okazję obejrzeć i posłuchać dzieła Anny Rocławskiej - Musiałczyk pod kierownictwem Piotra Jamioła. W czasach, gdy płoną gotyckie katedry 3 Marie - bohaterki średniowiecznego misterium, schodzą z ołtarza i zabierają głos. Środki na transmisję LIVE z premiery zbierane są w ramach zrzutki.pl.
Każda nawet najniższa wpłata to wspaniały gest, wspierający kulturę w trudnych czasach pandemii. Dla najhojniejszych darczyńców przewidziane są płyty, spotkanie z Les Femmes, a nawet dedykowany koncert. Zrzutka dostępna jest pod linkiem: https://zrzutka.pl/54bz8v
Organizatorzy zapraszają na premierę, która odbędzie się w niedzielę 13 września 2020 o godzinie 19.00 w Kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Pruszczu Gdańskim (wstęp wolny). Transmisja live na kanale YT Les Femmes Opera.
Połączenie sztuki i muzyki
Spektakl „Trzy Marie" w wykonaniu Les Femmes opowiada historię tytułowych kobiet: Marii - Matki Bożej, Marii Magdaleny i Marii Kleofasowej towarzyszących Jezusowi w jego męce i zmartwychwstaniu. Pomysł na oratorium zrodził się kilka lat temu, w czasie pracy nad „Sacrum w operze”– repertuarem przeznaczonym do koncertowania w kościołach i innych miejscach kultu religijnego.
Podczas licznych odsłon tego programu, przestrzeń sakralna zaczęła być dla nas szczególnie przyjazna i bliska. Otaczające dzieła sztuki mistrzów różnych epok inspirowały nas tak bardzo, że zapragnęłyśmy stać się ich integralną częścią. I tak powstała myśl o spektaklu muzyki sakralnej, w którym ożywają rzeźby i postacie malarskie Świętych Kobiet.
– opowiada Joanna Sobowiec-Jamioł.
Teraz Marie „ożywają” i „schodzą z ołtarza" by po pięciuset (!) latach stać się niezwykłą „wizytówką" sztuki wyższej na Pomorzu, a przez swój europejski rodowód przekroczyć granicę lokalności. Niezwykłe rzeźby pochodzą z pruszczańskiego ołtarza „Ukrzyżowanie" niderlandzkich mistrzów średniowiecza – późnośredniowiecznego antwerpskiego poliptyku obecnie znajdującego się w Muzeum Narodowym w Warszawie.
„Ożywienie" Marii jest możliwe dzięki wyrafinowanym kostiumom Małgorzaty Sosińskiej - Wasik będących niemal wierną kopią strojów rzeźb z ołtarza oraz scenografii Cypriana Wieczorkowskiego nawiązującej do gotyckich witraży
– dodaje Emilia Osowska.
Poruszające misterium
„Trzy Marie” w ujęciu muzycznym to prawykonanie kompozycji Anny Rocławskiej-Musiałczyk, która wykorzystuje teksty ze Starego i Nowego Testamentu, dawne pieśni kościelne oraz współczesną poezję religijną. Nowy kształt brzmieniowy pieśni i suma wszystkich elementów dzieła przemieniają ostatecznie spektakl w misterium.
Kierowałyśmy się pragnieniem, aby muzyka była poruszająca i pełna emocji. Mamy pragnienie, aby docierała zarówno do ludzi wierzących jak i niewierzących– mówi Natalia Krajewska-Kitowska. Teksty utworów wybierałyśmy indywidualnie, w ramach kreowanej postaci i są dla nas bardzo osobiste. Podstawą kompozycji są dawne, zapomniane teksty i pieśni polskie o charakterze sakralnym i ludowym, a wspólnym mianownikiem utworów jest tematyka maryjna, skupiająca się na historii trzech Marii – postaci z Pisma Św. Nowego Testamentu, znanych przede wszystkim ze sceny ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. „Trzy Marie” stanowią nowatorskie podejście zarówno pod kątem formalnym, wykonawczym, a także w zakresie doboru samego tekstu. Trudno bowiem znaleźć utwór, który w podobny sposób podchodziłby do muzycznego ujęcia tej tematyki.
– wyjaśnia Anna Rocławska – Musiałczyk, kompozytorka, dyrygentka i pianistka.
„Trzy Marie” w piękny i harmonijny sposób łączy tradycję z nowoczesnością, sacrum z profanum, kunsztowne ozdobniki z muzyką filmową. 3 Marie ożyją dzięki wspaniałej kreacji zespołu Les Femmes. W roli Matki Chrystusa wystąpi Emilia Osowska (mezzosopran), w postać Marii Magdaleny wcieli się Joanna Sobowiec - Jamioł (sopran), natomiast głosem Marii - żony Kleofasa przemówi (zaśpiewa!) Natalia Krajewska - Kitowska (sopran). Towarzyszyć im będzie zespół kameralny pod kierownictwem Piotra Jamioła w składzie: Hanna Chylińska - I skrzypce, Aleksandra Kowacz - II skrzypce, Anna Prusińska - altówka, Maria Szagżdowicz - wiolonczela, Mateusz Kot - kontrabas, Jakub Musik - klarnet, Carlos Pena Montoya - harfa, Paweł Nowicki - wibrafon, perkusja.
Dzieło, choć głęboko zakorzenione w tradycji chrześcijańskiej, posiada na wskroś uniwersalne przesłanie. Kobiety z Ołtarza wołają o nadzieję i radość życia. “Trzy Marie” to misterium estetyki piękna i ogólnoludzkich wartości.
Czas trwania: 70 min.
Więcej o poliptyku:
http://pruszczanie.pl/pruszczanski-poliptyk/
Zwiastun:
https://www.youtube.com/watch?v=L9AQIZmAtLw
Wydarzenie:
https://www.facebook.com/events/502453683763034
Strona na fb:
https://www.facebook.com/TrzyMarie
{info.pras.}