Trwają Disklavier Remote Masterclass

-
18.05.2021

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy oraz Yamaha Pianos zapraszają na Disklavier Remote Masterclass, w którym biorą udział przedstawiciele m.in. Manhattan School of Music oraz Frost School of Music at the University of Miami. W ramach warsztatów odbędą się kursy mistrzowskie - nowe technologie umożliwiają bezproblemowe odbywanie lekcji online z nauczycielem oddalonym nawet o tysiące kilometrów, z wykorzystaniem dwóch instrumentów Disklavier i kamer internetowych.

Problemem zajęć na odległość są zazwyczaj różnego rodzaju aspekty techniczne - dźwięk instrumentu nie może być przesyłany bez opóźnienia. Jednak dzięki wykorzystaniu techniki instrumentów Disklavier – podczas lekcji mistrzowskich dźwięk jest przesyłany w czasie rzeczywistym, oba instrumenty (zarówno ucznia jak i profesora) są słyszalne natychmiast, a prowadzący może od razu przekazać swoje uwagi.

Yamaha Disklavier to akustyczny fortepian, który jest w stanie wiernie odtworzyć każdy niuans występu i przesłać go bezprzewodowo w dowolne miejsce na świecie. Fortepiany Yamaha Disklavier wyposażone są w dwa opatentowane systemy, które współpracują ze sobą, aby odtworzyć często nieuchwytne detale. System Optical Sensor nieustannie mierzy subtelne ruchy każdego klawisza, młoteczka i pedału, podczas gdy technologia AccuPlay interpretuje każdy szczegół w czasie rzeczywistym i dostosowuje się, aby wiernie odtworzyć każdą nutę.

W ramach projektu w kwietniu tego roku odbyły się lekcje mistrzowskie z prof. Ewą Pobłocką, która dzięki technologii Disklavier przebywając w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy mogła połączyć się z uczniami w Yamaha Ginza Hall w Japonii.


Program:

Lekcje mistrzowskie:
17 maja 2021, 17.00-21.30  Santiago Rodriguez
18 maja 2021, 17.00-21.30  Naoko Takao
19 maja 2021, 17.00-21.30  Tian Ying
20 maja 2021, 17.00-21.30  Kevin Kenner

Wykłady i spotkania online:
21 maja 2021, 17.00: Anthony de Mare: Lecture/recital/masterclass „American Mavericks”
22 maja 2021, 17.00:  Solomon Mikowsky: The teaching legacy of Solomon Mikowsk


Lekcje mistrzowskie w dniach 17-20 maja 2021 będzie można śledzić na żywo w Auli Akademii Muzycznej na ul. Słowackiego 7. Serdecznie zapraszamy! Liczba miejsc ogarniczona.

Wykład Anthony’ego de Mare oraz spotkanie online z Solomonem Mikowsky'm będzie można śledzić na Facebooku oraz YouTube Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Spotkanie z Solomonem Mikowsky'm poprowadzi Katarzyna Popowa-Zydroń.

***

Santiago Rodriguez

„fenomenalny pianista”
The New York Times

Międzynarodowa kariera Rodrigueza rozpoczęła się w 1981 roku, kiedy zdobył srebrny medal na Konkursie Pianistycznym im. Vana Cliburna.
Pianista występował na arenie międzynarodowej z czołowymi orkiestrami, m.in. London Symphony, Dresden Staatskapelle, Weimar Philharmonic, Berliner Symphoniker, Philadelphia oraz National Symphony Orchestra of Washington. W jego reperturze znajduje się ponad 65 koncertów fortepianowych różnych kompozytorów.
Santiago Rodriguez cieszy się znakomitą reputacją jako nauczyciel i wykładowca. Od 2009 roku piastuje stanowisko profesora i artysty-rezydenta w Frost School of Music na Uniwersytecie w Miami. Jest przewodniczącym jury i dyrektorem artystycznym wielu konkursów pianistycznych.

Naoko Takao

Zdobywczyni nagród w licznych konkursach, w tym złotego medalu na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w San Antonio. Występuje jako solistka i kameralistka, jest także aktywną pedagożką i badaczką.
Koncertowała w tak prestiżowych salach jak Kennedy Center Terrace Theater, Weill Recital Hall czy Coolidge Auditorium w Bibliotece Kongresu. Takao słynie z zamiłowania do dzieł Beethovena, Chopina i Rachmaninowa, ale jest również entuzjastką muzyki nowej. Dokonała wielu prawykonań utworów, które spotkały się z uznaniem takich organizacji, jak Society of Composers i International Alliance for Women in Music. Regularnie uczestniczy w pracach jury międzynarodowych konkursów pianistycznych.
Naoko Takao współpracuje z wieloma ośrodkami akademickimi jako artystka, jurorka, prowadząca kursy mistrzowskie. Aktywnie uczestniczy także w konferencjach naukowych.

Tian Ying

„Jeden z najlepszych pianistów współczesnych w Ameryce”
The Boston Globe

Tian Ying zasłynął w świecie muzycznym ze swoich intelektualnych, poetyckich i niezwykle emocjonalnych występów. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym wyróżnienia na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Vana Cliburna w 1989 roku.
Koncertował z wieloma renomowanymi orkiestrami, m.in. z Rochester Philharmonic, Louisville Orchestra, Chicago Sinfonietta at Orchestra Hall. Solowe recitale zaprowadziły go od Ameryki Północnej i Europy, aż po Casablankę i Seul, gdzie zdobył wielkie uznanie.
Obecnie Ying jest profesorem fortepianu we Frost School of Music na Uniwersytecie w Miami. Funkcję tę pełni od 2002 roku. Regularnie zasiada w jury konkursów pianistycznych. Nagrywa dla Centaur Records i DeMA Records.

Kevin Kenner

Pianista zyskał światowe uznanie dzięki zwycięstwu w XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W tym samym roku został także laureatem III nagrody w Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.
Jako solista koncertował ze znakomitymi orkiestrami, m.in.: BBC Symphony, Deutsches Symphonie-Orchester z Berlina, Orkiestra XVIII Wieku oraz San Francisco Symphony, pod batutą takich mistrzów, jak sir Charles Groves, Andrew Davis, Jiři Bĕlohlávek. Istotnym polem działalności artystycznej artysty jest także kameralistyka – artysta występował z kwartetami smyczkowymi: Belcea, Tokio, Endellion, Vogler, Casal oraz Panocha, ponadto w duecie z wiolonczelistą Mattem Haimovitzem, a od roku 2011 także ze skrzypaczką Kyung Wha Chung.
Kevin Kenner jest cenionym pedagogiem fortepianu. Wykładał m.in. w londyńskim Royal College of Music. Od 2015 r. piastuje posadę profesora fortepianu we Frost School of Music na Uniwersytecie w Miami.

Anthony de Mare

Anthony de Mare należy do grona najwybitniejszych wykonawców muzyki współczesnej na świecie. Jego wszechstronna działalność estradowa w ciągu ostatnich trzech dekad była inspiracją do stworzenia ponad 75 nowych dzieł przez najwybitniejszych współczesnych artystów.
Znany ze swoich kreatywnych projektów wykonawczych de Mare wciąż poszerza granice repertuaru. Jest twórcą, wykonawcą i współproducentem projektu „Liaisons: Re-Imagining Sondheim from the Piano”, który w 2016 r. przyniósł mu nagrodę Grammy w kategorii Classical Producer of the Year.
Pianista występował na pięciu kontynentach. Jego dyskografia obejmuje dzieła Ivesa, Cowella,  Harrisona, Johna Cage’a,  Meredith Monk, Frederica Rzewskiego i wielu innych. Artysta zdobył m.in. pierwszą nagrodę na International Gaudeamus Interpreters Competition oraz na The International Contemporary Piano Competition of Saint-Germain-en-Laye.
Obecnie jest profesorem fortepianu w Manhattan School of Music i na Uniwersytecie Nowojorskim, współpracuje także z Sheen Center for Thought and Culture w Nowym Jorku. Jest ambasadorem marki Steinway.

Solomon Mikowsky

„magiczna umiejętność przeistaczania swoich uczniów w artystów”
Sur Exprès (Francja)

Solomon Mikowsky cieszy się sławą wybitnego pedagoga fortepianu. Plejadę jego uczniów, do których należą m.in. Kirill Gerstein i Simone Dinnerstein, tworzą zwycięzcy najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych, takich jak Konkurs Rubinsteina w Tel-Awiwie, Konkurs Czajkowskiego, Konkurs Królowej Elżbiety, Gilmore Artist Award i Avery Fisher Career Grant, Konkurs Richtera, Konkurs Beethovenowski w Bonn i Santander.
Mikowsky zasiada w jury wielu najważniejszych konkursów muzycznych. Prowadzi również kursy mistrzowskie w konserwatoriach w Moskwie, Petersburgu, Budapeszcie, Warszawie, Salzburgu, Londynie, Paryżu, Lipsku, Rotterdamie, Madrycie, Tel-Awiwie, a także w Australii i Azji.

{info. pras}

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.