Trwa tournée Filharmonii Łódzkiej przed wyjazdem do Chin
VANESSA ROGOWSKA: 30 września w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach rozpoczęło się międzynarodowe tournée Orkiestry Filharmonii Łódzkiej.
Artyści Filharmonii Łódzkiej wraz z jej dyrygentem - pełniącym obecnie funkcję Dyrektora Artystycznego FŁ - Pawłem Przytockim wystąpią NOSPR w Katowicach, w Filharmonii Słowackiej w Bratysławie i w Kodály Centre w węgierskim Peczu. Publiczność usłyszy repertuar złożony z kompozycji polskich kompozytorów. Zabrzmią Cztery tańce polskie Aleksandra Tansamana, Koncert skrzypcowy A - dur, Mieczysława Karłowicza, II Symfonia B – dur Karola Szymanowskiego i I Koncert fortepianowy Fryderyka Chopina. Koncerty będą propagowały w sposób szczególny dorobek i osiągnięcia polskiej kultury muzycznej w stulecie odzyskania niepodległości.
Cenną informacją dla melomanów jest wiadomość o nawiązaniu współpracy pomiędzy Filharmonią Łódzką a rządem prowincji Sichuan w Chinach. Przekazał ją na specjalnej konferencji prasowej Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień wraz z Dyrektorem Filharmonii Łódzkiej Tomaszem Bębnem i Dyrektorem Artystycznym Pawłem Przytockim. Chęć współpracy Państwa Środka z łódzką orkiestrą to efekt traktowania polskiej kultury jako oręża w planowaniu strategicznych przedsięwzięć. Będzie ona towarzyszyć biznesowi jako najcenniejszy element w nawiązywaniu relacji między odległymi kulturami. Warto dodać, że orkiestra Filharmonii Łódzkiej wystąpi w prowincji Sinchuan w roli tutorów. Przypadnie jej odpowiedzialna rola prezentowania nie tylko polskiej kultury muzycznej, ale również kultury europejskiej. Właśnie trwają prace nad wyjazdem łódzkich filharmoników na koncert w Syczuanie, który z ich udziałem zamknie rok 2018 i będzie wstępem do realizacji kolejnych inicjatyw w drugiej połowie roku 2019.
Tomasz Bęben, Dyrektor Naczelny Filharmonii Łódzkiej : Nasz zespół artystyczny pod dyrekcją Maestro Pawła Przytockiego jest świetnym produktem eksportowym. To bardzo cieszy i jest źródłem satysfakcji, że nasi artyści zapraszani są do tak odległych miejsc, gdzie będą mogli zaprezentować muzyczne dziedzictwo kulturowe Polski i kultury europejskiej. Kilka dni temu wraz z delegacją, której przewodniczył Pan Marszałek Województwa Łódzkiego – Witold Stępień, wróciliśmy z podróżny do Syczuanu, w trakcie której podpisałem wraz z Wu Ling Feng, Dyrektorem Sichuan Symphony Orchestra, list intencyjny kreślący przestrzeń do długofalowej współpracy między Filharmonią Łódzką im. A. Rubinsteina a Sichuan Symphony Orchestra. 31 grudnia planujemy w Chengdu wykonać koncert symfoniczny, podczas którego na jednej scenie wystąpią zarówno nasi muzycy, jak i muzycy syczuańskiej orkiestry symfonicznej. Ustalamy szczegóły tego wydarzenia artystycznego – repertuar oraz liczbę artystów, którzy polecą do Chin. Takie zaproszenie to duży zaszczyt, ale także ogromne wyzwanie artystyczne i logistyczne. Mamy jednak tyle doświadczeń, że bez problemu mu sprostamy.
Współpraca ma być w przyszłości poszerzona o wymianę doświadczeń związanych z prowadzeniem działań edukacyjnych oraz występy w Polsce i Chinach zespołów kameralnych tworzonych przez muzyków poszczególnych orkiestr.
Trzymamy kciuki za łódzkich filharmoników i wierzymy w powodzenie misji na Nowym Jedwabnym Szlaku.