Toru Takemitsu Award dla Marcina Stańczyka

31.05.2013

Marcin Stańczyk został zwycięzcą Toru Takemitsu Award - największego i najbardziej prestiżowego konkursu kompozytorskiego w Japonii. Pierwszą nagrodę (milion jenów) otrzymał za utwór SIGHS - hommage à Fryderyk Chopin.

Toru Takemitsu Composition Award to coroczna nagroda, przyznawana od 1997 roku utworom napisanym przez młodych kompozytorów na skład orkiestrowy. Fundatorem nagrody jest Toru Takemitsu – japoński kompozytor, autor wielu pism dotyczących estetyki i teorii muzyki. O wyjątkowości tej nagrody świadczy sposób jej przyznawania – o tym, kto zostanie laureatem decyduje tylko jedna osoba. Toru Takemitsu wyznaczył trzech najbardziej przez siebie cenionych kompozytorów. Byli to: Henri Dutilleux, György Ligeti i Luciano Berio. Każdy z nich przez rok zasiadał w jednoosobowej komisji, by po trzyletnim cyklu wyznaczyć zastępcę. W tym roku sędzią został Brytyjczyk – Sir Harrison Birtwistle. W 2014 roku stanowisko to przejmie Peter Eötvös, węgierski kompozytor, a za dwa lata w jurorskim fotelu zasiądzie fińska kompozytorka Kaija Saariaho.

W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło 97 kompozytorów z 28 krajów. Drugą nagrodę zdobył Sumio Kobayashi z Japonii, a trzecią - ex aequo - Huan Liu z Chin i Nana Kamiyama z Japonii (laureaci z Jurorem na zdjęciu).

 

PP

na podstawie: polmic.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.