Teledysk: Muzyka społecznym mediatorem

27.12.2020
Teledysk: Muzyka społecznym mediatorem

Human” Rag'n'Bone Man to zapadająca w pamięć piosenka, która cztery lata temu podbiła świat i która obecnie ma już ponad 7,5 mln wyświetleń. Nic dziwnego, że zainspirowała chór lekarek Medici Cantares do stworzenia poruszającego coveru, opatrzonego istotnym podpisem: „Zachęcamy wszystkich ozdrowieńców z COVID-19 do oddania osocza!”.

Apel jest uzasadniony – każdy z nas takim gestem może komuś uratować życie. W sugestywnym teledysku widzimy różne ujęcia z przychodni lekarskich, karetek i szpitali oraz – w nawiązaniu do brytyjskiego oryginału – zbliżenia na twarze medyczek oraz całą śpiewającą grupę. Dzięki bogatej aranżacji oraz autentycznym zaangażowaniu wykonawczyń całość naprawdę może chwycić za serce.

Tylko ludzie

Jedna z chórzystek, lekarka rezydentka psychiatrii Dominika Fladrowska komentuje dla nas całą inicjatywę: – Pomysł na „Human” zrodził się jeszcze przed pierwszą falą pandemii, na wiosnę 2020 r. W obliczu konfrontacji pracowników ochrony zdrowia będących na pierwszej linii frontu w walce z COVID-19 (co dotyczyło nas osobiście, jako że jesteśmy chórem medyków) powstała idea, aby kolejny teledysk wspierał ich w tym trudnym i niepewnym czasie. Była to także forma podziękowania za trud ich pracy. Chcieliśmy pokazać ludzkie oblicze personelu medycznego, który, najpierw oklaskiwany, w kolejnych dniach musi mierzyć się z hejtem, licznymi porażkami, problemami organizacyjnymi oraz własnymi słabościami – mówi. Tymczasem, powtarzając za słowami piosenki, wszyscy „jesteśmy tylko ludźmi”.

Siła muzycznego przekazu

Utwór „Human” w nowej interpretacji może nam pomóc się zbliżyć do siebie nawzajem, postawić się w położeniu lekarzy, być społecznym mediatorem. – W trakcie trwania prób, już latem, wirus stał się dla nas bardziej realny, bliższy. Coraz więcej osób z naszego otoczenia (w tym nasi bliscy) trafiało na kwarantannę, izolację, a nawet do szpitala zakaźnego czy pod respirator. Wciąż brakowało środków ochrony osobistej, procedur, skutecznego leczenia przyczynowego. Wówczas powstał pomysł, aby dzięki teledyskowi rozpowszechnić ideę oddawania osocza przez ozdrowieńców. Podanie osocza może wpłynąć na przebieg COVID-19, złagodzić lub skrócić czas trwania choroby – opowiada Dominika Fladrowska. Bo w końcu muzyka – poza niesieniem treści ważnych dla społecznego dialogu – może też „budzić w sercu pragnienie dobrych czynów”, powtarzając za Pitagorasem. Co więcej, świetnie wyraża nasze emocje i – o czym świadczy blisko 3,9 tys. „lajków” na YouTubie dla coveru „Human” – ma sporą szansę utrwalić na dłużej istotne postulaty w świadomości społecznej. O ile oczywiście nie ograniczymy się tylko do „lajknięcia”…

– Cieszy mnie tak ciepły odbiór teledysku – nie tylko przez medyków, lecz także całe społeczeństwo, oraz otrzymywane liczne informacje o oddawanym dzięki teledyskowi osoczu po przechorowaniu COVID-19. To potwierdza, jak wielką siłę przekazu może mieć muzyka – podsumowuje nasza rozmówczyni.

Chór Żeński Medici Cantares istnieje od 2011 r., powstał z inicjatywy dr Hanny Śliwińskiej przy Bydgoskiej Izbie Lekarskiej. Prowadziła go wówczas mgr Monika Waluś. Obecnie dyrygentką chóru jest mgr Joanna Krause, absolwentka dyrygentury Bydgoskiej Akademii Muzycznej. Zespół ma w repertuarze kolędy, pieśni sakralne, utwory ludowe i popularne, a także dzieła wokalno-instrumentalne. Podjął się również wysiłku odtworzenia działającego w Bydgoszczy od 50 lat kabaretu lekarskiego i jak dotąd regularnie brał udział w Medycznej Nocy w Operze Nova podczas corocznego balu lekarskiego odbywającego się w okresie karnawału.

{MB}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.