TELEDYSK: Ifi Ude – „Tato, tato”

08.02.2021
fot. Karolina Walawender

Tato, tato” to piosenka, która błyskawicznie wpada w ucho. Jest rytmiczna, dynamiczna, zaśpiewana z mocą i ma klimatyczny, sugestywny teledysk, w którym polsko-nigeryjska wokalistka tańczy nawet… na trumnie.

Ifi Ude jest autorką zarówno muzyki, jak i słów do „Tato, tato”, wykonawczo odpowiada tu za fantastycznie nakładające się na siebie wokale, synths i beat, piosenkę nagrała zaś z udziałem Barta Pałygi (śpiew gardłowy, tarhu, drumla) i Marcina Lamcha (kontrabas). Reżyserii teledysku do piosenki podjęła się Kinga Brocka, autorem zmysłowych i frapujących zdjęć jest Marcin Gołąb. Akcja dzieje się w wiejskiej chacie podczas przygotowań do pogrzebu…

– Chciałam zwrócić uwagę na kwestię świadomego ojcostwa. Znam wielu wspaniałych ojców, którzy aktywnie uczestniczą w życiu rodziny – opowiada Ifi Ude. – Ja nie miałam takiej możliwości. Rodzice się rozwiedli i wszystkie obowiązki wychowawcze spadły na moją mamę. Często słyszę, że mężczyźni boją się być ojcami lub nimi będąc, uciekają na emigrację wewnętrzną. Z własnego doświadczenia wiem, jak ważny w życiu kobiety jest ojciec. Ojciec może być bohaterem na całe życie i o tym jest ten utwór. Może też być oprawcą lub duchem w ludzkim ciele, wtedy najzdrowiej jest nabrać do niego właściwego dystansu. W klipie symbolem tego odcięcia się jest pogrzeb – tłumaczy. Dla Ifi Ude istotna jest też idea kobiecej solidarności, „siostrzeństwa”, niejednokrotnie współpracowała przy innych projektach z tancerkami ze Szkoły Tańca z Wachlarzami Bojowymi. W naszym odczuciu natomiast na szczególną uwagę zasługuje wysoka jakość realizacji, zarówno muzycznej, jak i wizualnej, niemal wszystkich teledysków Ifi Ude, choć „Tato, tato” to bez wątpienia nasz ulubiony. Utwór zapowiada najnowszą płytę Ifi Ude, której premiera została zaplanowana na wiosnę 2021 r.

Kilka słów o artystce

Ifi Ude urodziła się w 1986 r. w Enugu w Nigerii. Ukończyła kulturoznawstwo, swój debiut sceniczny zaliczyła podczas jam session w opolskim radiu, spontanicznie występując z zespołem Funkygor. W 2012 r. wzięła udział w powstaniu trzech teledysków do nowo zaaranżowanych szlagierów warszawskich. Jest półfinalistką trzeciej edycji programu „Must Be the Music. Tylko muzyka”, w 2013 r. wydała swój debiutancki album „Ifi Ude”, w rezultacie otrzymując nominację do nagrody Fryderyk w kategorii debiut roku. W 2018 r. dzięki piosence „Love Is Stronger” zakwalifikowała się do stawki finałowej krajowych eliminacji do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji. Ma na swoim koncie także książkę dla dzieci „Zebra” (wyd. Poławiacze Pereł), prowadziła program „Od Opola do Opola”, przygotowywany przed 55. Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej w Opolu.

(MB)

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.