Teatr Wielki w Poznaniu nominowany do prestiżowej nagrody FEDORA Prizes 2021
Solastalgia, projekt Teatru Wielkiego w Poznaniu, walczy o główną nagrodę w międzynarodowym konkursie FEDORA Prizes 2021 w kategorii Digital. Jest to jedyny polski projekt ubiegający się o nagrodę Fedora Platform. O przejściu do następnego etapu zadecyduje jury i głosy widzów.
A może Ty cierpisz na solastalgię?
Opera Rafała Zapały (muzyka) i Michała Krawczaka (libretto), której premiera planowana jest w maju 2021 roku rozgrywać się będzie w przestrzeni miejskiej, a poza tradycyjnymi środkami muzycznymi wykorzysta instalacje performatywne i soundscape. Kluczową inspiracją jest dla twórców koncepcja świadomego wodnego bytu, ożywionego, inteligentnego oceanu zaproponowana przez Stanisława Lema (#roklema). Ponadto autorzy zwracają uwagę na zaburzenia depresyjne i lękowe wywołane zmianami klimatycznymi, poczuciem bezradności wobec zachodzących przemian oraz przytłoczeniem globalnymi narracjami medialnymi na ich temat. Ten zespół dolegliwości psychicznych i fizycznych nosi nazwę „Solastalgia”.
Co wiąże się z wygraną w konkursie FEDORA Prizes 2021?
Spośród projektów nominowanych w kategorii Digital do następnego etapu konkursu przechodzą te wskazane przez jury i z największą liczbą głosów oddanych przez widzów. Finaliści zyskują możliwość przeprowadzenia akcji crowdfundingowej ze wsparciem specjalistów. Ostateczne ogłoszenie wyników i gala wręczenia nagród odbędzie się w czerwcu 2021. Zwycięska instytucja otrzyma nagrodę w wysokości 50 000 euro na realizację projektu.
Na co Teatr Wielki w Poznaniu przeznaczy nagrodę?
Integralną częścią majowej premiery jest aplikacja mobilna o nazwie Uchodźca klimatyczny, która będzie nawigatorem, przewodnikiem po operze. Wygrana w konkursie pozwoli Teatrowi na sięgnięcie po nowe technologie i całkowite przeniesienie opery do wirtualnej rzeczywistości, z zachowaniem jej nielinearnej struktury i interaktywności…
-
Wyobraźmy sobie operę, w którą każdy widz może wniknąć, używając swojego komputera lub telefonu.
-
Wyobraźmy sobie operę, którą można po prostu odtworzyć, ale można też ją współtworzyć.
-
Wyobraźmy sobie operę, której możemy dać się pochłonąć w domu lub której możemy pozwolić poprowadzić się w miejsce, w którym brzmi najlepiej.
-
Wyobraźmy sobie operę, której możemy doświadczać w samotności, ale która pozwoli nam zobaczyć ślady pozostawione przez innych widzów/twórców.
Premiera wirtualnej wersji projektu planowana jest w maju 2022 r., a w pracę nad nią zaangażowani będą partnerzy gwarantujący innowacyjne rozwiązania technologiczne - HAT Research Center oraz PCSS.
Jak zagłosować?
Na Solastalgię głosować można na stronie: https://bit.ly/2MtRHyC od 1 do 26 lutego. Wystarczy stworzyć konto na Platformie FEDORA i zagłosować na projekt.
Czym jest FEDORA?
FEDORA to organizacja wspierająca innowację i kreatywność w operze i balecie poprzez międzynarodowy konkurs nagród zainicjowany przez Jérôme-François Ziesenissa w 2014 roku. Sieć zrzesza 95 teatrów operowych, festiwali, zespołów baletowych i stowarzyszeń w 25 krajach, a także osoby fizyczne, darczyńców i fundacje w celu stworzenia zrównoważonego ekosystemu między sektorem kulturalnym i gospodarczym, gwarantującym przyszłość opery i baletu. Jako stowarzyszenie zrzeszające filantropów z całej Europy, FEDORA gromadzi pasjonatów opery i baletu, których łączy wspólna wizja doskonałości.
{info. pras}