Sztuka: dusza a organy wewnętrzne

24.06.2021

Poszukiwać duszy można na wiele sposobów, można też próbować za wszelką cenę spotkania z nią unikać. Bo takie spotkania wymagają wiele odwagi, zapraszają do przekroczenia pewnej intymnej granicy w samym sobie. Do głębokiego wglądu w siebie, na który bywamy gotowi w przełomowych momentach życia. Może nam w tym pomóc sztuka.

Zakończona właśnie wystawa malarstwa, grafiki i tkaniny Doroty Pietrzyk „Poszukiwanie Duszy” została zorganizowana przez Content Art Galeria Kraków w ramach KRAKERS Cracow Art Week w klimatycznych, piwnicznych salach wystawowych na poziomie –2 w Ministerstwie Tajemnic.

„Projektem tym pragnę nawiązać do pandemicznego zamknięcia i związanej z tym tęsknoty: za przestrzenią, zielenią i słońcem, za podróżami do niezwykłych miejsc, za 'podróżą artystyczną'" – powiedziała o tym projekcie artystka, podkreślając zarazem, jak istotna w jej odczuciu jest rola sztuki w naszym życiu – „Sądzę, że sztuka jest najwyższym darem dla pozbawionego sensu świata. (...) Odbiorcy są nierozerwalnym elementem sztuki, bez którego ta istnieć nie może. Może skrywać się gdzieś poza oczami i uszami ludzi, ale będzie wtedy jedynie zwykłym przedmiotem, który nie otarł się o magię, którą sztuka jest, była i zostać powinna. Jakże tęsknimy, by znowu wyjść z koncertu nieprzytomnym z zachwytu, by widok pięknego obrazu wywołał dreszcze". Dorocie Pietrzyk doskonale znana jest zarówno pozycja odbiorcy (zresztą m.in. z troski o odbiorców współpracuje z redakcją Presto), jak i twórcy; choć na co dzień realizuje ilustracje na zamówienie, także bardzo precyzyjne medyczne, to dla samej siebie tworzy pomysłowo i w duchu twórczej wolności. Dorota Pietrzyk łączy zatem ze sobą różne techniki i z sukcesami – brała udział w licznych plenerach oraz wystawach zbiorowych (ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych!), jej prace są znane na całym świecie,a  od 1998 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. 

 

Na wystawie znalazły się więc i urokliwe kolaże celebrujące urodę winogron, granatów, gruszek czy malin, i prace ilustrujące poezję Bolesława Leśmiana, i „chwile zatrzymane”, czyli uchwycone migawki z podróży do różnych miejsc świata. Najciekawszy jednak i paradoksalnie najbardziej wymagający w odbiorze okazał się cykl poświęcony ludzkiej anatomii, tu jednakże ujętej z fantazją twórczą tak jeśli chodzi o formę, jak i pod względem kolorów i doboru opracowywanych tworzyw. Nie wiem wprawdzie, czy analizując organizm człowieka tak dosłownie, jeszcze możemy mówić o poszukiwaniu duszy, ale z pewnością zyskujemy nowy pogląd na ludzką tożsamość, złożoność życia, a nawet postrzeganie zjawisk i działań artystycznych, w tym muzyki. Wielość tematów poruszonych w ramach – koniec końców kameralnej – ekspozycji „Poszukiwanie duszy” zaskakuje, chociaż techniki wykonania poszczególnych prac składają się na spójny obraz artystki kompletnej, w swej sztuce charakterystycznej, co przecież cenne. Poruszyła mnie śmiałość, z jaką pytając o duszę, Dorota Pietrzyk przygląda się mięśniowi sercowemu. Na to mogą zdobyć się poza artystami chyba tylko ci, którzy stracili zbyt wiele, aby bać się zapytać.

(MB)

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.