Sześć zwierząt Bibera

05.05.2016
Sześć zwierząt Bibera

MARTYNA KAŹMIERCZAK: Nazwisko „Biber” w pierwszym momencie kojarzyć się może z jasnowłosym nastolatkiem zza oceanu. Historia muzyki zna jednak (na szczęście!) innego Bibera, którego twórczość sama w sobie jest istną listą przebojów. Problem jednak polega na tym, iż Biber z Ameryki może pochwalić się tłumem rozkrzyczanych fanów, podczas gdy ten drugi zaskarbia sobie serca słuchaczy jedynie nieco bardziej wyrafinowanych. Przyczyna owej rozbieżności jest bardzo prosta: Heinrich Ignaz Franz Biber, kompozytor o austriackim pochodzeniu, umarł ponad 300 lat temu (co utrudnia mu kontakt z potencjalnymi fanami). Ja będę więc dzisiaj jego agentem i spróbuję sprawić, że zakochasz się w jego muzyce.

 

W poniższym nagraniu usłyszysz mistrzowski przykład zabawy dźwiękami. Utwór ten to muzyczna ilustracja sześciu zwierząt, które, słuchając uważnie, rozpoznasz bez problemu! Mam nadzieję, że zachwycisz się kompozytorską finezją Bibera: jego utwór wyraża przecież to, co otaczało nie tylko jego samego, ale co otacza i dzisiaj Ciebie!

 

https://www.youtube.com/watch?v=3VXcuaHwpac

 

Najważniejsze pytanie, jakie powinniśmy sobie jednak zadać, brzmi: po co dołączać do miłośników czegoś, co jest tak stare? Odruchem jest przecież sięgać po to, co dzisiejsze! Zwłaszcza, że słuchacz XXI wieku lubi krótko i zwięźle… Tylko czy zawsze na temat? No właśnie. Heinrich Ignaz Franz zdecydowanie wie, o czym mówi. A Justin? To pozostawiam do oceny Tobie…

 

Martyna Kaźmierczak w 2012 roku otrzymała stypendium na udział w II Europejskiej Akademii Muzyki Dawnej w Vannes we Francji, gdzie pod okiem Arthura Schoonderwoerda zapoznawała się z fortepianami epoki klasycyzmu. Artystka pasjonuje się edukacją muzyczną i od 2014 roku tworzy własne metody nauczania fortepianu, historii i teorii muzyki dla London Russian Music School, prowadzonej przez pedagog Elenę Berezovsky, jak również prowadzi prywatną działalność w Londynie. Martyna jest autorką projektów w social media: strony GoClassical na Facebooku, gdzie dzieli się swoim podejściem do muzyki, oraz dostępnych online wywiadów z jej największymi autorytetami: prof. Robertem Levinem czy dyrygentem Yanem Pascalem Tortelier. Martyna realizuje się też jako autorka artykułów – od jesieni 2015 roku pisze dla magazynu Presto. Muzyka Film Sztuka.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.