Szczecin i Pomorze Zachodnie oficjalnymi gospodarzami Fryderyk Festiwal 2021

-
14.06.2021

Najważniejsze polskie nagrody muzyczne – Fryderyki – zawitają do Szczecina. Tego lata Pomorze Zachodnie gościć będzie największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Już 25 czerwca odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród w kategoriach muzyki poważnej. Artyści scen rozrywkowej i jazzowej swoje święto w Szczecinie obchodzić będą 5 sierpnia.

Fryderyki to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w naszym kraju. Cieszę się, że w tym roku ta nagroda muzyczna zawita do Szczecina. Nasz region słynie z wydarzeń muzycznych na najwyższym artystycznym poziomie i jestem przekonany, że także gale Fryderyk Festiwal dostarczą wielu niezapomnianych emocji i artystycznych wzruszeń – komentuje Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

 

Pomorze Zachodnie tworzą ludzie, których korzenie wywodzą się z różnych stron i różnych kultur. To sprawia, że możemy czerpać z ogromnej różnorodności, a nasza wrażliwość, kształtowana przez zawiłe losy przodków, czyni nas ludźmi otwartymi i ciekawymi nowych doświadczeń. Tu też odbywają się niezapomniane muzyczne wydarzenia, które prezentują olbrzymią różnorodność i bogactwo kultury muzycznej. Tym bardziej cieszę się, że to właśnie w sercu regionu – Szczecinie, uhonorujemy wspaniałych polskich artystów, twórców muzyki, którzy otrzymają najbardziej prestiżowe polskie nagrody muzyczne – Fryderyki 2021 – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Andrzej Puczyński, przewodniczący Związku Producentów Audio Video – organizatora nagród, dodaje: Bardzo cieszymy się, że w tych wyjątkowo trudnych dla branży muzycznej czasach zebraliśmy grono tak utytułowanych partnerów, z którym będziemy mogli celebrować święto polskiej muzyki. Fryderyki to wyjątkowe nagrody zasługujące na oprawę na najwyższym poziomie i jestem przekonany, że dzięki współpracy z miastem Szczecin i województwem zachodniopomorskim, tak będzie również i tym razem.

Gala muzyki poważnej

 

Fryderyki to nagroda polskiej branży muzycznej, przyznawana za dokonania fonograficzne minionego roku. W dziedzinie muzyki poważnej wręczana jest w dziesięciu kategoriach, reprezentujących różne style i gatunki muzyczne, od nagrań muzyki solowej i kameralnej po operową i symfoniczną oraz od baroku do współczesności.

 

O tym, które albumy muzyki poważnej uhonorowane zostaną Fryderykiem 2021 dowiemy się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Operze na Zamku w Szczecinie w piątek 25 czerwca br.

 

W tym roku szansę na tę wyjątkową statuetkę mają m.in. śpiewaczki Aleksandra Kurzak, Agata Zubel i Agnieszka Rehlis, skrzypek Jakub Jakowicz w duecie z pianistą Bartoszem Bednarczykiem, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, Wrocław Baroque Ensemble, a także Polska Orkiestra „Sinfonia Iuventus”.

 

Pełna lista nominowanych w kategoriach muzyki poważnej dostępna jest: tutaj.

 

Tego dnia zostaną wręczone także szczególne nagrody – Złote Fryderyki, którymi Rada Akademii Fonograficznej sekcji muzyki poważnej uhonorowała w tym roku dwie wybitne postaci polskiej kultury muzycznej: śpiewaczkę i pedagożkę Jadwigę Rappé, której kariera obejmuje tysiące recitali, koncertów symfonicznych i przedstawień operowych w najsłynniejszych salach świata, oraz znakomitego dyrygenta, dyrektora naczelnego i artystycznego Polskiego Chóru Kameralnego „Schola Cantorum Gedanensis” – Jana Łukaszewskiego.

 

Wręczeniu statuetek w zabytkowych murach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, gdzie mieści się Opera na Zamku, towarzyszyć będą koncerty w wykonaniu znakomitych polskich artystów.

 

Wieczór otworzy energiczna i uroczysta muzyka Antonia Vivaldiego (Allegro z opery Olimpiada). Elwira Janasik (mezzosopran), jedna z najzdolniejszych śpiewaczek młodego pokolenia, przedstawi arię z opery Orlando Furioso, a towarzyszyć jej będzie orkiestra barokowa Capella Cracoviensis pod kierunkiem Jana Tomasza Adamusa.

 

Jedną z gwiazd wieczoru będzie wybitna polska flecistka Ania Karpowicz, laureatka tegorocznego Paszportu „Polityki”, propagatorka muzyki Mieczysława Weinberga, kompozytora związanego z trzema kulturami: polską, żydowską i rosyjską. Mieczysław Weinberg pochodził z Warszawy, gdzie urodził się w roku 1909, i choć większość życia spędził w Moskwie, zachował poczucie przynależności do kultury i języka polskiego. Jego do niedawna zapomniana muzyka stała się jednym z największych odkryć w muzyce ostatnich dekad. Weinberg to od wielu lat gorące nazwisko w świecie muzyki poważnej. Ania Karpowicz wykona pięć z 12 miniatur na flet i smyczki tego kompozytora.

 

Nominowany do Fryderyka 2021 w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna Kwartet Śląski uczci pamięć Krzysztofa Pendereckiego, zmarłego 29 marca ubiegłego roku mistrza muzyki współczesnej. W wykonaniu tego znakomitego zespołu zabrzmi IV Kwartet smyczkowy (2016), w którym kompozytor w esencjonalny sposób podsumował swoje doświadczenia kompozytorskie, od awangardowych poszukiwań po próbę osiągnięcia syntezy z tradycją i duchowym wymiarem muzyki.

 

Pianista Piotr Sałajczyk przypomni mazurki z op. 50 (nr 1 i 16) Karola Szymanowskiego, wielkiego kontynuatora tradycji chopinowskiej i niezmiennie „drugiego po Chopinie” polskiego kompozytora.

 

W programie koncertu znalazło się też miejsce na małą galę operową w wykonaniu wybitnych polskich śpiewaków: Aleksandry Olczyk (sopran) i Łukasza Golińskiego (baryton). Aleksandra Olczyk to jedna z najbardziej cenionych dziś w Europie koloratur. Jej rolą popisową stała się Królowa Nocy z Czarodziejskiego fletu Wolfganga Amadeusza Mozarta, którą kreowała na scenie Staatsoper Unter den Linden w Berlinie. Przed sobą ma debiut w tej partii w nowojorskiej Metropolitan Opera, opóźniony przez pandemię koronawirusa. Artystka wykona popisową arię Królowej Nocy Der Hoelle Rache. Z barytonem Łukaszem Golińskim, szczecinianinem, który odnosi obecnie triumfy na scenach operowych Frankfurtu, Zurychu, Barcelony i Londynu (Royal Opera House), artystka wykona także duet La ci darem la mano z opery Don Giovanni Mozarta, a sam Łukasz Goliński wcieli się na moment w postać Figara z Mozartowskiej opery Wesele Figara.

 

Solistom towarzyszyć będzie orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka.

 

Współczesną odsłonę koncertu, inspirowaną smooth jazzem i muzyką filmową, reprezentować będzie pianista Aleksander Dębicz. W towarzystwie Łukasza Kuropaczewskiego (gitara) przedstawi własną aranżację utrzymanego w iberyjskim klimacie utworu Isaaca Albeniza Asturias. To fragment znakomitej tegorocznej płyty duetu Dębicz-Kuropaczewski, zatytułowanej Adela.

 

Relację z uroczystej gali wręczenia Fryderyków 2021 w kategoriach muzyki poważnej będzie można obejrzeć w telewizji TVP Kultura, a także wysłuchać na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia.

 

Kolejną odsłoną Fryderyk Festiwal 2021 w Szczecinie będzie gala muzyki rozrywkowej i jazzu. Wyjątkowe koncerty z udziałem nominowanych artystów odbędą się w czwartek 5 sierpnia w Hali Netto Arena. Organizatorzy wydarzenia zapowiadają wprowadzenie do sprzedaży puli biletów dla fanów muzyki. Szczegóły zostaną podane już wkrótce.

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.