Szalone Dni Muzyki - nie tylko klasyka

13.05.2021
fot. Serwis orkiestry Sinfonia Varsovia

Szalone Dni Muzyki to festiwal, który przełamuje wiele barier i stereotypów związanych z muzyką klasyczną. Jednocześnie program festiwalu udowadnia, że „klasyka” niejedno ma imię. Skoro Arnold Schoenberg regularnie grywał w tenisa z Georgem Gershwinem, to dlaczego podczas festiwalowych koncertów klasyka musicalu i jazzu nie miałaby sąsiadować z utworami Strawińskiego czy Brahmsa?

Big Bandy, Jazz, Gershwin

Po swojej przeprowadzce do Hollywood, Arnold Schoenberg, pionier atonalności, spośród wielu amerykańskich kompozytorów, w tym awangardowych, najbliżej zaprzyjaźnił się z … Georgem Gershwinem. Widział w nim nie tylko przyjaciela i partnera do tenisa, ale też znakomitego kompozytora. Podczas Szalonych Dni Muzyki organizatorzy pragną pokazać, że genialna muzyka często wymyka się kryteriom wąsko rozumianego określenia „muzyka klasyczna”. Kompozycje samego Gershwina zabrzmią podczas koncertu Sinfonietty Cracovii (#28), na którym usłyszymy tańce z „Porgy and Bess” oraz słynny poemat „Amerykanin w Paryżu”. Bliską Gershwinowi estetykę musicalową zaprezentuje również Orkiestra Sinfonia Varsovia wykonując Tańce symfoniczne z „West Side Story” Leonarda Bernsteina na koncertach #02 i #20. Również podczas koncertów Młodych Wykonawców będzie wiele okazji do spotkania z musicalami i muzyką bigbandową. W trakcie koncertów #01 i #13 wystąpi szkolny big-band Szymanowski Young Power z ZPSM nr 4 w Warszawie, przygotowany przez perkusistę orkiestry Sinfonia Varsovia, Piotra Kostrzewę. Kostrzewa poprowadzi również Chopin University Big Band na koncercie #25. Zabrzmi wówczas muzyka Bernsteina, Gershwina, Piazzolli, a także jazzowe aranżacje utworów Mozarta i Czajkowskiego. Słynne Tańce symfoniczne z musicalu „Skrzypek na dachu” można będzie natomiast usłyszeć podczas koncertu #11 w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej ZSM im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie.

Flamenco

Do festiwalowej kategorii „Nie-klasyka” należą również spotkania z muzyką flamenco. Hiszpańska śpiewaczka Antonia Contreras wystąpi podczas koncertu #33 w towarzystwie Polskiej Orkiestry Kameralnej, a także na specjalnym koncercie #56, połączonym z otwartymi warsztatami tańca flamenco, prowadzonymi przez Annę Iberszer. Podczas obydwu wydarzeń wystąpi również tancerka, Magda Navarrete.

Spojrzenie alternatywne

Stylistyczne poszukiwania to także domena muzyki alternatywnej. Koncert #55, czyli 67,5 Minut Projekt, najlepiej pokazuje jak różnorodny jest program Szalonych Dni Muzyki. Projekt ten to owoc współpracy najważniejszych muzyków polskiej sceny alternatywnej, Piotra Zabrodzkiego, Macio Morettiego i Jana Młynarskiego. Ich znak rozpoznawczy to klubowa energia połączona z oryginalnym podejściem do kształtowania brzmienia przy użyciu syntezatorów i tradycyjnego zestawu perkusyjnego. Na styku muzyki alternatywnej i klasycznej od lat porusza się z ogromnym powodzeniem zespół Kwadrofonik, który będzie można usłyszeć na koncercie #43. Tym razem zespół bierze na warsztat muzykę Karola Szymanowskiego, gwarantując oryginalne i twórcze spojrzenie na jego Mazurki oraz inspiracje kurpiowskie.

Umieszczenie w programie festiwalu tak różnorodnych stylistycznie utworów otwiera festiwalowe koncerty dla niezwykle szerokiego grona odbiorców, udowadniając jednocześnie, że muzyka jest ciągle w ruchu i nieustannie powstają nowe, wspaniałe dzieła.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.szalonednimuzyki.pl

Organizator festiwalu: Orkiestra Sinfonia Varsovia

{info.pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Dodaj komentarz