Symfonia, baśnie i gość zza oceanu

16.06.2014

W dobie globalizmu międzynarodowe koncerty wbrew pozorom nie odbywają się aż tak często - przynajmniej nie w Polsce.

- pisze Maja Baczyńska, vice-naczelna magazynu Presto -

W dobie globalizmu międzynarodowe koncerty wbrew pozorom nie odbywają się aż tak często - przynajmniej nie w Polsce. Tym bardziej cieszą takie projekty, jak koncert charytatywny "Pan-European Philharmonia na rzecz Fundacji Anny Dymnej 'Mimo Wszystko'", który odbył się 14 czerwca w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Polskim Radiu w Warszawie. W programie znalazły się perły muzyki klasycznej: "La Forza del Destino" - uwertura Giuseppe Verdiego, "Ah! Perfido" Ludwiga van Beethovena, VIII Symfonia h - moll "Niedokończona" Franza Schuberta. Ale oprócz tego odbyła się polska premiera tajemniczej "Symphonic Tale" Juliana Cochrana.

Utwór w wersji fortepianowej i orkiestrowej powstał w 2013 roku, a  jego premiera odbyła się 4 marca 2014 roku w Filharmonii Petersburskiej. Każda z czterech części symfonii (Skazka, Scherzo 1, Russian Song - nawiązująca do rosyjskiej muzyki ludowej, Scherzo 2) nawiązuje do formuły bajki - z założenia bohaterów, sceny i symbole ma powoływać do życia wyobraźnia słuchacza.

Więcej o tym, jak muzyka klasyczna i tematy magiczne, bajkowe, baśniowe współgrają ze sobą przeczytasz w najnowszym Presto.

Julian Cochran to muzyk wszechstronny, zarazem koncertujący pianista i kompozytor o niezwykle filozoficznym podejściu do muzyki. Jak sam twierdzi, muzyka to dla niego uwiecznianie piękna i upiększanie tego, co w rzeczywistości posiada niedostatki. "Symphonic Tale" powstało jako dzieło symfoniczne, ale przez swoją obrazowość nasuwa skojarzenia z baletem. Przede wszystkim jednak ma odzwierciedlać niestałość życia.
Prawykonanie – zwłaszcza na młodych odbiorcach - mogło wywrzeć imponujące wrażenie - utwór potężnych rozmiarów, a przy tym niezwykle barwny, pełen emocji, odważnie nawiązujący dialog z muzyczną tradycją.
Duża w tym zasługa energetycznego wykonania młodej orkiestry. Pan-European Philharmonia tworzą muzycy z Polski, Litwy, Niemiec, Grecji, Hiszpanii, Norwegii i Szwecji, którzy wspólnie występują na różnych scenach Europy oraz biorą udział w nagraniach dla międzynarodowych wytwórni muzycznych.

Jeden z fortepianowych utworów Juliana Cochrana:

http://www.youtube.com/watch?v=HDZthP51vqs

Menadżerem orkiestry jest Jakub Fiebig. Koncert został zrealizowany we współpracy z grecko-amerykańskiego pochodzenia dyrygentem Peterem Tiborisem (który od ponad trzydziestu lat mieszka i pracuje w Nowym Jorku) oraz fińsko - kanadyjską sopranistką Eilaną Lappainen, a także Fundacją Anny Dymnej "Mimo Wszystko" działającą na rzecz rozwoju osób niepełnosprawnych poprzez muzykoterapię. Całość uzyskanych z projektu dochodów ma zostać przekazana dla powstającej pracowni muzycznej w ośrodku "Spotkajmy się" w Lubiatowie.

Poza wspomnianym wcześniej niezwykle pełnym energii prawykonaniem „Symphonic Tale” Juliana Cochrana, na uwagę zasługiwało również bardzo dojrzałe wykonanie „Niedokończonej” Franza Schuberta. Całość repertuaru była dobrze dobrana i spójna. W sumie na tym tle dość konwencjonalnie wypadła kompozycja Juliana Cochrana, choć bez wątpienia posiadała duże walory melodyczne i barwowe i koncepcyjnie pobudzała wyobraźnię.

Koncert został przygotowany z dużym rozmachem (m.in. powstanie realizowane przez MUDO Music Documentaries DVD oraz reportaż z wydarzenia i wizyty w Polsce Juliana Cochrana), widać było w nim ogromne ambicje organizatorów. Szkoda tylko, że nie w pełni znalazło to swoje odzwierciedlenie we frekwencji na widowni – być może sporo szkody spowodowały tu dość drogie bilety. Niemniej ci, którzy przyszli, wysłuchali nie tylko świetnej muzyki w dobrym wykonaniu i polskiej premiery utworu australijskiego twórcy (co na co dzień w Polsce jest rzadkością!), ale również mogli wesprzeć charytatywną inicjatywę Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” poprzez wykupienie - na użytek własny lub na prezent – symbolicznego „otoczaka”, czyli malowanego ręcznie kamienia. Bo jak mówi sama Anna Dymna „Czasem zwykły uśmiech może komuś odmienić życie.”

Maja Baczyńska

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.