Święto chórów w ramach II Festiwalu Chórów Chłopięcych w Krakowie

-
28.07.2022
Święto chórów w ramach II Festiwalu Chórów Chłopięcych w Krakowie

Tegoroczna, druga edycja Festiwalu Chórów Chłopięcych organizowana jest przez Filharmonię Krakowską równolegle i w ścisłej współpracy z XI Krajowym Kongresem Polskiej Federacji Pueri Cantores, podczas którego federacja świętuje 30-lecie swojej działalności. Uroczystości oraz koncerty w ramach obu okoliczności odbywać się będą zarówno z samym Krakowie – w Filharmonii przy ul. Zwierzynieckiej i kościołach, ale także w obrębie regionu w dniach od 28 do 31 lipca 2022.

Na zaproszenie do wzięcia udziału w tych szczególnych obchodach i koncertach odpowiedziało ponad 20 zespołów z całej Polski, Białorusi i Węgier, a także osoby z Ukrainy, które śpiewają w polskich chórach. Pierwszego dnia Kongresu jego uczestnicy wypełnią muzyką kościoły w Tarnowie, Zakopanem, Olkuszu i Nowym Sączu. W piątek, 29 lipca 2022 o godz. 18.30 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się zamknięta uroczysta gala, podczas której odznaczone zostaną wyróżnione w działalności na rzecz Federacji osoby. Po oficjalnych uroczystościach nastąpi koncert, w którym wystąpią Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Chór Schola Cantorum Misericordis Christi z Białej Podlaskiej, Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses z Płocka i Chór Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II Psalmodia z Krakowa pod batutą Alexandra Humali oraz Piotr Arseniuk – organy.


Dzień później, w sobotę 30 lipca o godz. 19:00 w ramach Nocy Chórów muzyka chóralna wybrzmi w ośmiu najpiękniejszych świątyniach Krakowa – poczynając od Katedry Wawelskiej, poprzez bazyliki św. Franciszka z Asyżu, św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Świętej Trójcy i Najświętszego Serca Pana Jezusa, a na kościołach św. Piotra i Pawła, św. Józefa oraz kolegiacie św. Anny kończąc.


Na zakończenie II Festiwalu Chórów Chłopięcych i już po oficjalnym zamknięciu XI Krajowego Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores w budynku Filharmonii Krakowskiej przy ulicy Zwierzynieckiej odbędzie się koncert zespołu Pueri et Puellae Cantores Plocenses pod dyrekcją Anny Bramskiej oraz Chłopięco-Męskiego Poznańskiego Chóru Katedralnego, który poprowadzi ks. Szymon Bajon. W programie koncertu, który rozpocznie się  31 lipca o godz. 18.00, znalazły się między innymi utwory Mikołaja Gomółki, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Alessandra Scarlattiego, Romualda Twardowskiego, Józefa Świdra, Oli Gjejlo i Karla Jenkinsa.Koncerty swoim patronatem objęli:
Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita
Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski
Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski
Arcybiskup Metropolita Krakowski Marek Jędraszewski
Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Robert Tyrała

 

Więcej informacji i bilety TUTAJ

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.