Święta polskiej muzyki

28.02.2019
Święta polskiej muzyki

W latach 2018 i 2019 polska kultura skupia się na dwóch niezwykle ważnych rocznicach. Ubiegłoroczny jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości w szczególny sposób kontynuuje świętowana obecnie 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – ojca polskiej opery narodowej.

Czerpiąc impuls z obu rocznic, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w ciągu dwóch lat zrealizował już i ma w planach wiele projektów artystycznych – liczne koncerty w ramach kolejnych edycji Festiwalu „Chopin i jego Europa” i wydawnictwa fonograficzne skupiają się na bogatym dziedzictwie polskiej kultury, prezentowanym na najwyższym poziomie przez międzynarodowe grono wybitnych muzyków.

Jednym z najważniejszych projektów jest seria fonograficzna układająca się w swoistą antologię „Mazurka Dąbrowskiego”. Hymn Polski w znaczący sposób zaistniał w europejskiej literaturze muzycznej: cytowany, opracowywany, inspirował najwybitniejszych twórców, którzy sięgali po frazę „Mazurka Dąbrowskiego” w dziełach będących wyrazem solidarności z Polakami. Cykl siedmiu płyt to nagrania zrealizowane na Festiwalu „Chopin i jego Europa” w 2018 roku, na żywo oraz studyjnie; to interpretacje wybitnych solistów, dyrygentów i znakomitych zespołów – symfonicznych i kameralnych.

W roku 2019, gdy cała Polska świętuje 200. rocznicę urodzin wielkiego twórcy opery narodowej, już za kilka miesięcy odbędzie się 15. Festiwal „Chopin i jego Europa”, zaś dominantą tej jubileuszowej edycji staną się wątki operowe. W trakcie Festiwalu zostaną zaprezentowane nie tylko utwory samego Moniuszki, lecz prócz tego dzieła budujące dla nich kontekst – twórców polskich i europejskich. 5 marca rozpocznie się sprzedaż biletów na jubileuszowy Festiwal.

1 marca przypada 209. rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Co roku jest to jedna z najważniejszych dat w kalendarzu wydarzeń artystycznych organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Tego dnia tradycyjnie celebrację rozpocznie recital fortepianowy w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Krzysztof Książek wykona wówczas na instrumencie historycznym mazurki Chopina. Za pośrednictwem Programu 2 Polskiego Radia recital będzie można usłyszeć w całym kraju.

Wieczorem zaś, o godz. 19:00, urodziny Chopina świętować będziemy na uroczystym koncercie w Filharmonii Narodowej. Szczególnie wyczekiwany przez publiczność może być Koncert fortepianowy f-moll Chopina, który zostanie zagrany przez zwycięzcę I Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych Tomasz Rittera na zakupionej ze środków Fundacji Lotto i Fundacji Orlen Dar Serca kopii XIX-wiecznego fortepianu Pleyela. Koncert urodzinowy będzie można obejrzeć w streamingu na kanale YouTube Instytutu Chopina.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.